Paryż to Wieża Eiffla, a Wieża Eiffla to Paryż – niewiele jest na świecie budowli, których usytuowanie znają nawet przedszkolaki. Jej niezwykły urok sprawia, że w wielu miejscach na świecie powstają jej kopie, które przyciągają turystów niczym magnes.
Swoją wieżę mają Chińczycy, Japończycy, Amerykanie, Meksykanie, Czesi, Rumuni, Rosjanie i mnóstwo innych narodowości. Architektoniczna perła Paryża, nazywana też "Żelazną Damą", została wzniesiona w 1889 roku. Miała za zadanie uosabiać poziom ówczesnej wiedzy inżynierskiej i zostać pokazana na paryskiej Wystawie Światowej.
Pierwsze plany zakładały, że zostanie ona po około 20 latach rozebrana, jednak jej twórca, Gustave Eiffel, nie chciał się pogodzić z tym pomysłem i ostatecznie, dzięki stworzeniu na jej szczycie laboratorium naukowego, przeforsował jej ocalenie.
Wie¿a budziła skrajne emocje – od zachwytu, po nienawiść. Protesty grup artystycznych nie przeszkodziły jednak w jej budowie i dziś Wieża Eiffla jest symbolem, który wyróżnia Paryż na tle innych stolic świata. Odwiedzające ją codziennie tłumy turystów z najodleglejszych nawet krajów sprawiły, że o swojej wieży zamarzyły inne narodowości. Kopie paryskiej "Żelaznej Damy" znajdują się więc na całym świecie. Są do oryginału bardziej lub mniej podobne, równe lub niższe, ale żadna z nich nie budzi takich emocji jak pierwowzór.
Najwyższą kopią jest Long Ta, chińska wieża, pełniąca funkcję punktu widokowego i nadajnika telewizyjnego. Nie jest wiernym odzwierciedleniem kształtu paryskiej budowli, ale ma aż 336 metrów wysokości (wieża w Paryżu ma 324 metry). Chiny jednak na tym nie poprzestały. Mają jeszcze dwie inne wieże, które kształtem przypominają oryginał, ale są zdecydowanie niższe. Jedna z nich znajduje się w parku rozrywki „Window of the world” w Shenzhen. Druga usytuowana jest w Tianducheng, mieście-widmie, które zostało wybudowane, jako kopia Paryża. Miało zachęcić bogatych Chińczyków do zamieszkania w europejskim miasteczku, ale nawet kopia wieży nie była w stanie przyciągnąć potenjalnych mieszkańców. Obydwie budowle mają po 108 metrów wysokości.
Powszechnie znaną kopią Wieży Eiffla jest 165-metrowa konstrukcja wniesiona w amerykańskim Las Vegas. Stoi tuż przy hotelu i kasynie Paris Las Vegas i jest punktem, przy którym turyści chętnie się fotografują. Obecnie hotel promowany jest przede wszystkim jako obiekt przyjazny homoseksualistom.
Inne amerykańskie kopie znajdują się w Virginii, Północnej Karolinie, Tennessee, Texasie i na Florydzie. Swoją wieżę mają też Rosjanie. W miasteczku Parizh stoi 50-metrowa replika francuskiej budowli i służy jako nadajnik sieci komórkowej.
Przy wjezdzie do greckiego miasteczka Filiatria także wita przybyszów kopia "Żelaznej Damy".
Kompleks komunikacyjny w Sydney, AWA Tower, to również inspirowana paryskim pierwowzorem budowla.
Wieża Eiffla to obecnie nie tylko symbol, ale również swoista machina do zarabiania pieniędzy. Jednych inspiruje do tworzenia podobnych budowli, drugich skłania do robienia kopii i zarabiania na nich. Pewne jest jedno – gdziekolwiek nie powstałaby replika, nigdy sławą, splendorem i charyzmą nie dorówna oryginałowi.
Bo Paryż to Wieża Eiffla, a Wieża Eiffla to Paryż!
Anna Czerwińska
https://www.facebook.com/Francja.moja.milosc
Kwasy to temat, który powraca z ogromnym echem jesienią i pozostaje z nami zazwyczaj przez całą zimę. Ta pora roku pozwala odrobinę zaszaleć ze składnikami ...
Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry, szczególnie tej wrażliwej, nadreaktywnej, czy suchej. Mróz, zmiany temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach ...
Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...