Wszystko, co warto wiedzieć o opalaniu

Słońce, choć tak je lubimy, to jeden z głównych czynników zewnętrznych, przyspieszających starzenie się skóry. Promieniowanie słoneczne powoduje jej wysuszenie, zmiany pigmentacyjne, takie jak piegi czy plamy, utratę jędrności, czy pojawienie się zmarszczek oraz inne uszkodzenia. Musimy wiedzieć jedno - „bezpieczne opalanie” to mit! Każdy kontakt ze słońcem, w ciągu całego roku, nawet wtedy, gdy niebo jest zachmurzone, powoduje efekt fotostarzenia się skóry. Dlatego tak istotne jest używanie kremów z filtrem - i to nie tylko latem.

Nie istnieją blokery, czyli filtry blokujące 100 proc. promieniowania!

Większość kremów, które stosujemy latem, chroni przed promieniowaniem słonecznym UV. Promieniowanie, które dociera do ziemi i działa na naszą skórę, to promieniowanie UVB, UVA oraz IR. Nie ma kremów, które całkowicie „blokują” działanie promieni słonecznych na naszą skórę. Możemy, a nawet powinniśmy, częściowo się przed nim chronić. Kremy, których używamy, powinny zawierać filtry chroniące przed całym spektrum promieniowania. Dlaczego to tak ważne? Promieniowanie UVA i IR przenika przez naskórek do skóry właściwej. Skóra nieodpowiednio chroniona narażona jest nie tylko na szybsze starzenie, ale na różnego rodzaju inne uszkodzenia, alergie, choroby skórne oraz nowotwory.

Jak działa promieniowanie?

Promieniowanie UVB stanowi tylko 5% promieniowania UV, które dociera do ziemi. Choć wnika w naskórek, nie przenika do skóry właściwej. To właśnie pod jego wpływem zyskujemy piękną opaleniznę. Jednak promienie UVB odpowiadają również za oparzenia skóry. Promieniowanie UVA to aż 95% promieniowania UV docierającego do ziemi, nawet w pochmurne dni. Przyspiesza procesy starzenia się skóry oraz tworzenie się przebarwień, ale także alergie słoneczne. Na fotostarzenie i uszkodzenie skóry wpływ ma również promieniowanie podczerwone IR, które powoduje jej nagrzanie, a tym samym niszczy białka komórkowe.

Jakie znaczenie ma liczba SPF na kremie?

Producenci kosmetyków z filtrami przeciwsłonecznymi przyzwyczaili nas do zwracania uwagi na liczbę SPF, czyli inaczej faktora ochronnego przed promieniowaniem UVB. Okazuje się jednak, że różnice między kremami o różnych faktorach nie są aż tak duże. Na przykład: faktor 15 - blokuje około 93% promieniowania, faktor 30 - około 97%, a „50-tka” -około 98%. Podczas opalania należy pamiętać o tym, że zadaniem kremu z filtrem jest ochrona przed promieniowaniem, a nie wydłużanie czasu przebywania na słońcu. Dlatego pamiętajmy, by po podczas kąpieli słonecznych lub przebywając na dworze nawet kilkakrotnie używać kremu z filtrem.

Przygotowanie do opalania i regeneracja skóry

Na rynku dostępne są kosmetyki przygotowujące skórę do kąpieli słonecznych. Najczęściej zawierają składniki przyspieszające opalanie i należy je stosować na kilka tygodni przed plażowaniem. Możemy też kupić kremy regenerujące po opalaniu. Ich zadanie to silne nawilżenie, odnowa skóry i przywrócenie jej naturalnej równowagi, a przy okazji przedłużenie trwałości opalenizny. Linię takich kosmetyków proponuje m.in. francuska marka biologiczna Biologique Recherche.

Są to 3 specjalnie opracowane kosmetyki: które przygotowują skórę do opalania, chronią ją w trakcie kąpieli słonecznej oraz regenerują i utrwalają opaleniznę. W produktach użyto filtry mineralne, roślinne i termiczne, które nie przenikają do głębszych warstw skóry ani do krwiobiegu i nie powodują zmian na poziomie komórkowym, a przy tym nie bielą skóry i są w 100% naturalne.

 

  • krem stymulujący opalanie Preparation U.V.
  • krem do opalania Protection U.V.
  • krem po opalaniu Reparation U.V.

Latem trudno wyobrazic sobie unikanie słońca. Powinniśmy jednak wiedzieć, jak dobrze się przed nim chronić i jakie wybierać kosmetyki, by zachować zdrową skórę, ale również korzystać z pięknej opalenizny.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja