Weekend z królem - Recenzja

Franklin Delano Roosevelt (FDR), trzydziesty drugi Prezydent Stanów Zjednoczonych, demokrata, który zdominował amerykańską scenę polityczną nie tylko w ciągu 12-stu lat swoich rządów, ale także przez wiele dekad potem. Od wielu lat , wraz z Abrahamem Lincolnem i Georgem Washingtonem, w "wielkiej prezydenckiej trójce".

Jerzy VI Windsor (Bertie), nieśmiały, jąkający się Król Zjednoczonego Królestwa, który wstąpił na tron po abdykacji swojego brata Edwarda VIII.

Margaret Lynch Suckley (Daisy), daleka kuzynka i powiernica FDR, archiwistka w pierwszej bibliotece prezydenckiej. Autorka dzienników, na których kanwie powstała książka, a następnie film "Weekend z królem".

Akcja filmu rozgrywa się w rodzinnej posiadłości Roosevelta, którą prezydent dzieli ze swoją matką. Ponieważ żona FDR, Eleanor (Olivia Williams), rezyduje gdzie indziej, prezydent ma wolną rękę i oddaje się romansom, między innymi ze swoją daleką kuzynką Daisy (Laura Linney). "Weekend z królem" to historia opowiedziana właśnie przez nią. Żeby opowieści tej dodać odrobinę intrygi i trochę głębi, scenarzysta Richard Nelson i reżyser Robert Michell umieścili w jej centrum wizytę, którą w czerwcu 1939 roku złożył w USA Król Zjednoczonego Królestwa Jerzy VI (Samuel West) w towarzystwie swojej małżonki Królowej Elżbiety (Olivia Colman).

W zamyśle Jerzego było przekonanie Ameryki, żeby połączyła siły z Wielką Brytanią w obliczu czyhającej za rogiem II wojny światowej. I wielkie dzięki za pomysł, bo wizyta brytyjskiego monarchy w posiadłości Hyde Park dostarcza filmowi zabawnych momentów pokazując konfrontację kultur i manier, a dodatkowo otwiera drzwi do prywatnych światów dwóch naznaczonych przez zdrowotne ułomności mężczyzn : jąkający się król i sparaliżowany po Polio prezydent. Ukochany przez Amerykanów Francis Delano Roosevelt jest doskonale zagrany przez Murray`a. Aktor fantastycznie oddaje urok i inteligencję Roosevelta, a używając swojego komediowego talentu, sprawia, że prezydent nabiera niezwykle ludzkich cech…

Ze swoją rolą nieśmiałej i niepewnej siebie Daisy bardzo dobrze radzi też sobie Linney. Uwagę zwraca również kreacja Olivii Willimas jako żony FDR: kobiety twardej i bezkompromisowej o wyraźnie męskich cechach. Dodatkowo mamy tu piękne krajobrazy, które idealnie współgrają z wątkiem semi romantycznym kiedy to Roosevelt uwodzi swoją niepozorną kuzynkę.

I voila! Żadne arcydzieło, ale film bardzo przyjemny i momentami niesłychanie zabawny. Świetna odskocznia na pochmurne, niedzielne popołudnie, a przy okazji nienahalna lekcja historii.

UWAGA: wbrew temu co mówi polski plakat, "Weekend z królem" to nie są dalsze losy bohaterów obrazu "Jak zostać królem". Widać marketing wziął tutaj górę nad zdrowym rozsądkiem.

Magdalena Milhoux
Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja