W zdrowym ciele… zdrowe zęby!

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą przewlekłą na świecie. Dotyka około 5 miliardów ludzi, czyli prawie 80% populacji. Na dodatek nieleczone zęby, to zagrożenie dla zdrowia całego organizmu. Czy w tej walce jesteśmy bezradni? Najważniejszym sprzymierzeńcem pacjenta jest edukacja – wiedza o tym jak zdrowo odżywiać się oraz jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Z pomocą idą nam także producenci coraz bardziej zaawansowanych akcesoriów i preparatów do higieny jamy ustnej. Taka kompleksowa ochrona zębów daje szansę na zdrowy uśmiech przez długie lata.

Higienie jamy ustnej poświęcone było spotkanie zorganizowane przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości 21 maja 2015 roku w restauracji „Pod gigantami”. Wykład o tym „Co widzi chemik kiedy zagląda do jamy ustnej?” wygłosiła dr Anna Oborska – Dyrektor Generalny Stowarzyszenia. Lekarz stomatolog Paweł Zaborowski – konsultant medyczny i ekspert Polskiego Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków i Środków Czystości powiedział o tym „Co widzi lekarz-stomatolog kiedy zagląda do jamy ustnej?”.

Eksperci biją na alarm – według badań przeprowadzonych w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej” w 2012 roku, próchnicę zębów stwierdza się już u około 80% 6-latków. Dalej ten problem tylko się pogłębia. W grupie wiekowej 12-18 ten problem dotyczy 80-95% nastolatków, a wśród pacjentów 35-44 - już 99,9%. Badania wykazują zresztą, że wiedza o profilaktyce próchnicy jest także bardzo mizerna. Próchnica to problem społeczny.

- Natura wyposażyła człowieka w fantastyczny system obronny: jego elementy to szkliwo – najtwardsza tkanka w organizmie – bariera dla bakterii, ślina, która w składzie zawiera enzymy niszczące bakterie, płytka nazębna, która chroni szkliwo przed działaniem kwasów. I wiele innych. Ale to wszystko na nic, gdy nie zadbamy o prawidłową higienę jamy ustnej. – mówi dr Anna Oborska.

Skoro znane są przyczyny i mechanizm powstawania próchnicy, a także dysponujemy szeroką gamą łatwo dostępnych preparatów zapobiegających chorobom zębów i dziąseł, to wystarczy zabrać się do pracy, by z lekarzem dentystą mieć kontakt tylko przy okresowych kontrolach. W dodatku, dzięki zastosowaniu odpowiednich środków we wczesnych stadiach próchnicy, można odwrócić niekorzystne zmiany w tkance zęba.

Niestety – na tak optymistyczne wnioski nie tylko w Polsce, ale w całej Europie jest jeszcze zbyt wcześnie. Wiedzą o tym autorzy programów edukacyjnych, których celem jest zaznajomienie pacjentów z metodami zapobiegania oraz leczenia próchnicy.

- Próchnica, kojarzona przez większość Polaków jako problem nieleczonych zębów, to problem jednak znacznie bardziej złożony – mówi stomatolog – Paweł Zaborowski – ciągle niewielu pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, że nieleczone zęby i utrzymujące się w obrębie jamy ustnej stany zapalne, mogą prowadzić do chorób serca, cukrzycy, zagrożenia ciąży, czy schorzeń układu oddechowego.

Próchnicy lekceważyć nie można. Jest najczęstszą przyczyną utraty zębów i bólu. Nikt nie wątpi w to, że źle wpływa ona na samopoczucie, poczucie własnej wartości i atrakcyjność dotkniętej nią osoby. A przecież tak niewiele trzeba, żeby tego problemu uniknąć: szczotka, pasta, kubek ciepła woda. Może warto repertuar rozszerzyć jeszcze o płyny do płukania jamy ustnej i nici stomatologiczne. Produktów na rynku jest szeroka gama.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
zofijka (185.22.136.*)    |    26.05.2015 godz.18:08

Własnie z agencji Streetcom testuję pastę do zębów parodontax Jest ich kilka rodzajów między innymi Whitening , Fluoride oraz Extra Fresh. Są to pasty,które zadbają o zdrowe dziąsła a mając zdrowe dziąsła będą i zdrowe zęby. Pasty parodontax przeznaczone sa także do wrażliwych zębów. Pasty zapobiegają chorobie dziąseł czyli paradontozie , wzmacnia je redukują płytkę bakteryjną , delikatnie i skutecznie przywraca zębom ich naturalną biel oraz pozostawia w jamie ustnej długotrwałe uczucie świeżości i czystości. Past tych nie mogą używać dzieci do lat 12

Margaretkaw (37.152.19.*)    |    27.05.2015 godz.09:05

Próchnica to zmora naszych czasów. Niby bogata oferta środków do higieny jamy ustnej, ale też mnóstwo pokus w postaci niezdrowych produktów. U mnie sprawdza się pasta Parodontax w wersji wybielającej. Mam mniejsze kłopoty z nadwrażliwością, a efekt czystych zębów i ogólnie odświeżenia utrzymuje się dłużej niż przy użyciu innych past.

  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Tego lata zwróć szczególną uwagę na dermoochronę

Twoja skóra jest blada i zmęczona? Nic dziwnego. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach daje się we znaki. Postaw na specjalistyczną dermoochronę i korzystaj z ...

Co sprawia, że zarówno natura, jak i nasza cera wygląda ...

Majówka kojarzy nam się z odpoczynkiem i wyjazdami. W tym roku niestety musimy spędzić ją nieco inaczej. Chcąc zapewnić sobie chociaż namiastkę natury i ...

Profilaktyka w czasach koronawirusa

Najskuteczniejszy wróg wirusów i bakterii to tradycyjne mydło. Gdy akurat nie masz go pod ręka, sięgnij po spray antybakteryjny. Najlepiej noś go zawsze przy ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja