Tu spoczywa Bona, królowa...Bari

Bari, jak wiele włoskich miasteczek, kryje mnóstwo zabytków. Jednym z nich jest potężna budowla romańska o charakterystycznej surowej formie – bazylika św. Mikołaja, patrona miasta. A tam, oprócz relikwii świętego, znajduje się grobowiec królowej Bony.

Impulsem do wzniesienia tego budynku na przełomie XI i XII wieku było przewiezienie z Myry (dzisiejsza Turcja) do Bari relikwii świętego patrona bazyliki. Jego ciało spoczęło tu w 1087 roku. Budowla wielokrotnie w dawnych czasach służyła jako forteca obronna. Obecnie kustoszami bazyliki są dominikanie.

Królowa Bona była władczynią Bari i to właśnie tu w bazylice modliła się zarówno przy grobie św. Mikołaja oraz w kaplicy bariskiego zamku. Jak głosi jedna z licznych wersji, wiele lat później zakończyła w nim swoje barwne życie otruta przez swojego zaufanego doradcę Jana Pappacodę. Ikona z wizerunkiem świętego wisiała też w sypialni Bony na wawelskim zamku.

Nagrobek monarchini znajduje się w bazylice i wykonany został w stylu manierystycznym. Zlecenie na jego stworzenie przyjął Santi Gucci w 1593 roku od Anny Jagiellonki, córki królowej Bony. Mauzoleum umieszczono za ołtarzem głównym świątyni. Sarkofag zdobi rzeźba przedstawiająca klęczącą Bonę w schyłkowych latach jej życia. Obok polskiej królowej stoją patroni Polski i Bari - św. Stanisław i św. Mikołaj.

Ponad grobowcem pod koniec XVI wieku wmurowano płaskorzeźbę wyobrażającą Zmartwychwstanie Chrystusa. W kolejnych latach mury pokryto freskami przedstawiającymi polskich świętych i królów. Znalazły się tu wizerunki m. in. św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława Kostki i św. Ludwika Gonzagi, a także Anny Jagiellonki, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Marii Ludwiki Gonzagi . W pierwszej połowie XX wieku usunięto stąd większość polskich akcentów, nie bacząc na historyczną i artystyczną wartość kompozycji. Argumentowano to tym, że ich barkowy charakter nie pasuje do obrazu całej świątyni. Malowidła uległy zniszczeniu.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja