Tu spoczywa Bona, królowa...Bari

Bari, jak wiele włoskich miasteczek, kryje mnóstwo zabytków. Jednym z nich jest potężna budowla romańska o charakterystycznej surowej formie – bazylika św. Mikołaja, patrona miasta. A tam, oprócz relikwii świętego, znajduje się grobowiec królowej Bony.

Impulsem do wzniesienia tego budynku na przełomie XI i XII wieku było przewiezienie z Myry (dzisiejsza Turcja) do Bari relikwii świętego patrona bazyliki. Jego ciało spoczęło tu w 1087 roku. Budowla wielokrotnie w dawnych czasach służyła jako forteca obronna. Obecnie kustoszami bazyliki są dominikanie.

Królowa Bona była władczynią Bari i to właśnie tu w bazylice modliła się zarówno przy grobie św. Mikołaja oraz w kaplicy bariskiego zamku. Jak głosi jedna z licznych wersji, wiele lat później zakończyła w nim swoje barwne życie otruta przez swojego zaufanego doradcę Jana Pappacodę. Ikona z wizerunkiem świętego wisiała też w sypialni Bony na wawelskim zamku.

Nagrobek monarchini znajduje się w bazylice i wykonany został w stylu manierystycznym. Zlecenie na jego stworzenie przyjął Santi Gucci w 1593 roku od Anny Jagiellonki, córki królowej Bony. Mauzoleum umieszczono za ołtarzem głównym świątyni. Sarkofag zdobi rzeźba przedstawiająca klęczącą Bonę w schyłkowych latach jej życia. Obok polskiej królowej stoją patroni Polski i Bari - św. Stanisław i św. Mikołaj.

Ponad grobowcem pod koniec XVI wieku wmurowano płaskorzeźbę wyobrażającą Zmartwychwstanie Chrystusa. W kolejnych latach mury pokryto freskami przedstawiającymi polskich świętych i królów. Znalazły się tu wizerunki m. in. św. Jadwigi Śląskiej, św. Stanisława Kostki i św. Ludwika Gonzagi, a także Anny Jagiellonki, Zygmunta III Wazy, Jana Kazimierza i Marii Ludwiki Gonzagi . W pierwszej połowie XX wieku usunięto stąd większość polskich akcentów, nie bacząc na historyczną i artystyczną wartość kompozycji. Argumentowano to tym, że ich barkowy charakter nie pasuje do obrazu całej świątyni. Malowidła uległy zniszczeniu.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać!

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej rozpoznawalnych chorób skóry, mimo to wciąż powszechnie funkcjonuje wiele mitów, które należy obalić. Jedno ...

Nie bój się retinolu!

O jego zaletach możemy opowiadać bez końca! Stosowany w kosmetykach potrafi przynosić znakomite efekty! Jednak do kuracji z retinolem należy się właściwie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja