Ślepota smartfonowa - lekarze okuliści alarmują!

Na świecie jest coraz więcej osób z wadą wzroku - szacuje się, że 1,6 mld ludzi cierpi z powodu krótkowzroczności. W Polsce już ponad 40% dorosłych dotykają najczęściej spotykane wady: krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.Intensywne korzystanie z najnowszych technologii i spędzanie czasu przed ekranami, nie sprzyjają zachowaniu zdrowych oczu i dobrego wzroku. Okuliści mówią o nowym zjawisku - grożącej nam „ślepocie smartfonowej”. Jednocześnie coraz więcej osób z wadami wzroku decyduje się na zabiegi laserowej korekcji.

Najnowsze badania pokazują, że dziennie spędzamy nawet osiem godzin patrząc w ekran smartfona - mówi dr n. med. Katarzyna Skonieczna z kliniki okulistycznej Optegra. - Niestety,  najbardziej narażeni na tzw. ślepotę smartfonową są najmłodsi.W Polsce już nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na krótkowzroczność, czyli złe widzenie odległych przedmiotów. Na ogół powodem tej wady jest zbyt długie i zbyt częste używanie smartfonów. Dzieci patrzą na nie z małej odległości, niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia.

Jednak zagrożenie związane z pogorszającym się wzrokiem dotyczy także dorosłych. Na świecie udokumentowano dwa przypadki kobiet, które straciły wzrok w jednym oku przez nieprawidłowe używanie smartfona. Patrzyły w ekran jednym okiem leżąc na boku, a drugie oko zasłaniały poduszką. Co ciekawe, widzenie powróciło do normy, kiedy przestały w ten sposób  korzystać z telefonu - mówi dr Skonieczna.

Co zrobić, gdy już mamy wadę wzroku? Dzięki rozwojowi chirurgii okulistycznej dziś mamy więcej możliwości niż tylko korygowanie wady przez okulary czy soczewki kontaktowe. W ostatnich latach rośnie liczba Polaków, którzy zdecydowali się na zabieg laserowej korekcji wad wzroku. Pozwala on pozbyć się wady i trwale odzyskać ostrość widzenia. Najnowsze metody, takie jak Lentivu w klinikach Optegra, są bardzo mało inwazyjne, całkowicie bezbolesne, a dzięki minimalnej ingerencji umożliwiają bardzo szybki powrót do zwyczajnych aktywności, nawet już następnego dnia po zabiegu - przyznaje dr Skonieczna. - Zabieg można przeprowadzić u większości krótkowidzów, z wadą do minus 10 dioptrii oraz astygmatyków do 5 dioptrii.

Dla zachowania zdrowia oczu najważniejsze jest codzienne dbanie o wzrok, zapewnianie oczom odpoczynku w czasie pracy przy komputerze, unikanie nadmiernego przeciążania wzroku oraz, a co najważniejsze -  regularne badania w gabinecie okulistycznym.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Kwasy w pielęgnacji zimowej - które wybrać i jak ...

Kwasy to temat, który powraca z ogromnym echem jesienią i pozostaje z nami zazwyczaj przez całą zimę. Ta pora roku pozwala odrobinę zaszaleć ze składnikami ...

Pogotowie kosmetyczne - regeneracja skóry zimą

Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry, szczególnie tej wrażliwej, nadreaktywnej, czy suchej. Mróz, zmiany temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach ...

Wyjątkowe zestawy prezentowe na każdą kieszeń - podaruj ...

Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...

  POPULARNE  
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja
10 najdroższych perfum świata