Skyfall - Recenzja

Któż nie kocha Bonda?
Kobiety kochają Go za boskie ciało, inteligencję, z kórą, na prawo i lewo szafuje swoimi ciętymi ripostami, za męskość, za sznur ciągnących się za Nim femme fatale w półprzezroczystych sukniach, za nienagannie skrojone garnitury, za szelmowski uśmiech i za wiernośc Jej Królewskiej Wysokości.
Mężczyzni podziwiają Go za gadżety nie z tej ziemi, za sprawność fizyczną, za twardość i niezniczalność, za piękne kobiety, które Go otaczają i osaczają, za niepokorność, za Vodka Martini i za srebrnego Aston Martina.

Tak więc pomimo kinowego natłoku innych twardzieli ciężko byłoby znaleźć takiego, który Bondowi dorówna.

"Nazywam się Bond. James Bond".

Agent 007, ikona brytyjskiego wywiadu, właśnie obchodzi swój złoty jubileusz. 50 lat temu ukazał się pierwszy film o Bondzie "Dr No". Od tego czasu seria 23 filmów o super agencie stała się brytyjską instytucją o zasięgu globalnym. "Skyfall" ma wszystko za co Bonda kocha świat, ale z małą różnicą. Ci, którzy oczekują wyłącznie turbo akcji, gadżetów i sexu, będą zawiedzeni, bo "Skyfall" ujawnia swoją bardzo mroczną i bardzo gorzką stronę, która, zapewne, nie przemówi do wszystkich. Ale tego można było się spodziewać po Samie Mendezie. Ten film to nie tylko zabawa i sterowane komputerowo wybuchy. Tutaj Bond pokazuje, po raz pierwszy, swoje ludzkie oblicze. Ten Bond ma coś do udowodnienia, pomimo, a może właśnie z powodu, spadku formy, problemów z alkoholem i niecałkiem już celnym okiem.

W swoim trzecim wystąpieniu Daniel Craig ma za zadanie uchronić swój naród i brytyjskie służby specjalne przed złem, którego filmowym wcieleniem jest Javier Bardem, jak zwykle, niezawodnie fantastyczny. Widzowie są rzuceni na głębokie i mętne wody śmiertelnego pojedynku pomiędzy 007 i żądnym absolutnej władzy demonem, który nie uznaje żadnych zasad. Stawką jest życie M (Judi Dench), która tutaj pokazuje się jako totalna dziewczyna Bonda, królowa wszystkich bondowskich femme fatale, i niepodległość Wielkiej Brytanii, a momentami mamy wrażenie,że na barkach Bonda spoczywa odpowiedzialność za losy reszty świata. Ale to jest właśnie esencja Bonda.

W filmie nie brakuje też spektakularnych pościgów, które tym razem mają miejce w Turcji, gdzie Bond ściga się z przeciwnikiem po dachach Wielkiego Bazaru w Istanbule, czy pełnych przepychu scen w kasynie i na super luksusowym jachcie. Jest też doza ociekającego seksem splendoru w postaci Berenice Marlohe, która świetnie spełnia swoje zadanie, ale nie męczy i nie przesładza. Pojawia się nowy Q (Ben Whishaw), który nadaje filmowi zupełnie nowy wymiar, a kulminacyjna scena na szkockim pustkowi wprowadza, jakże potrzebną, równowagę między reliazmem a ekstrawagancją.

Po 10-ciu latach powraca Panna Moneypenny (Naomie Harris) i przedstawiona zostaje zupełnie nowa postać, nieco tajemniczy Mallory (Ralph Fiennes). A wszystko w oprawie przepięknej i bardzo typowo bondowskiej piosenki w wykonaniu Adele.

Wszyscy, którzy Bonda dobrze znają, docenią oczko puszczone w kierunku wcześniejszych filmów. Ci, którzy, tak jak ja, nie mogli się zdecydować czy są za czy przeciw, tego , jakże klasycznego Bonda, z miejsca pokochają Ci, którzy spodziewają sie wyłącznie bezmyślnej rozrywki, lepiej niech zostaną w domu.

Krytycy na całym świecie są raczej zgodni: "Skyfall" to najlepszy, jak dotąd, film o przygodach agenta 007.

Magdalena Milhoux
Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Wyglądaj jak milion dolarów! Czyli beauty-porady dla ...

Nowy rok dał nam nowe szanse, wiele z nas chciało zacząć go jak najlepiej. To doskonały moment na realizację postanowień! Przyznajcie same – od jakiego czasu ...

Smog niszczy Twoją skórę! Zobacz jaką pielęgnację ...

Ogromnym problemem współczesnego świata jest zanieczyszczenie środowiska, a o jego skutkach można byłoby pisać w nieskończoność… Smog jest szkodliwy dla ...

Niezbędnik narciarza

Wybierasz się na narty? To świetnie – spędzisz aktywnie kilka dni, zrelaksujesz się, naładujesz baterie. Do takiego wyjazdu musisz się dobrze przygotować. ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja