Siła jednego koloru - czerwień

Kolory mają wpływ na wiele płaszczyzn naszego życia. Na nasze samopoczucie, zdrowie, relacje z innymi ludźmi, a nawet sukcesy zawodowe. Oddziaływaniem kolorów na naszą osobowość i nasz charakter, zainteresowali się nawet psychologowie. Z wielu badań wynika, że nasz wygląd i kompozycja kolorów naszego ubioru bardzo dużo o nas mówią, tak więc w wielu sytuacjach życiowych bardzo ważne jest „pierwsze wrażenie”. Kolor czerwony jest symbolem ognia, ciepła i miłości. Przyciąga uwagę. Jest to kolor władzy i dominacji, występuje jako atrybut króla, stąd jego powiązanie w cechami królewskimi. Barwa czerwona była niegdyś uważana, za „kolor kolorów”, czyli barwę najwyższą, najważniejszą i najsilniejszą.

W ŻYCIU CODZIENNYM

Czerwień najchętniej wybierają osoby ambitne, energiczne, odważne i pewne siebie. Dlatego polecany jest dla osób, którym pewności siebie i energii brakuje. Dodaje chęci do działania, walki o sukces. Nie jest jednak wskazana dla osób nerwowych, podatnych na stres, gdyż wpływa wówczas drażniąco i rozprasza uwagę. Nie da się nie zauważyć, że czerwień pobudza nie tylko umysłowo, lecz również emocjonalnie a także fizycznie. Jest atrybutem miłości i pożądania. Czerwień króluje wśród prezentów miłosnych, kwiatów, erotycznymi gadżetów i bielizny… Instynktownie wybieramy czerwień, kiedy kieruje nami miłość, lub pożądanie. Barwy czerwieni, to także barwy dzikości, zdrady i furii. Towarzyszą osobom, które chcą wzbudzić zazdrość lub snują miłosną intrygę.

W PRACY

Strój w pracy powinien być „niewidoczny”. Żaden element naszego ubioru nie powinien odciągać uwagi klienta od nas i tego, co robimy, czy mówimy. Inne zasady tyczą się osób na wysokich stanowiskach. Czerwień? Czemu nie. Kolor dominacji i władzy jest w sam raz dla kierownika, czy naczelnej. Czerwony żakiet pani dyrektor wzbudza podziw wśród podwładnych, symbolizuje jej odwagę i gotowość do działania oraz to, że nie waha się podczas podejmowania decyzji. Na rozmowę o pracę lepiej ubrać się elegancko i klasycznie, tutaj kolor czerwony jest zbędny – może jedynie drażnić potencjalnego pracodawcę naszą odwagą i pewnością siebie w ubieganiu się o stanowisko .Kiedy jesteśmy szefem i idziemy negocjować lepsze warunki dla naszej firmy, lepiej zastosować ubiór w stonowanej czerwieni, bądź nawet wybrać inny kolor. Inaczej się ma sytuacja np. przetargu, kiedy mocna czerwień jest idealna, bo kontrast w ubiorze symbolizuje nasze zdecydowanie i zdeterminowanie. Czerwień ma w sobie dużo seksapilu, co bardzo silnie oddziałuje na płeć przeciwną. Jest również widoczny z daleka i przyciąga uwagę, co można świetnie wykorzystać w reklamie różnych branży, aby skutecznie sprzedać swój produkt. Jednym słowem – czerwień to świetne narzędzie manipulacji, wszystko jednak zależy od sytuacji.

ZDROWIE

Naukowe badania wykazują, że czerwień to jedyna barwa, która najsilniej oddziałuje na naszą psychikę, dlatego odradza się malować ścian w kolorze czystej czerwieni. Zaleca się raczej jej różne odcienie, jaśniejsze lub ciemniejsze. Przebywanie zbyt długo w pomieszczeniu o ścianach czystej czerwieni, może mieć negatywny wpływ na nasze zachowanie. Możemy stać się bardziej drażliwi, nerwowi, zbyt pobudzeni a nawet agresywni. Jednak odpowiednie stosowanie koloru czerwonego w naszym otoczeniu, może bardzo pozytywnie wpłynąć na naszą psychikę. Może dodać nam energii, młodości ducha i więcej motywacji do działania. Może pomóc nam uwierzyć w siebie i obudzić w nas drzemiącą gdzieś głęboko pasję i namiętność.

W medycynie naturalnej stosuje się chromoterapię lub koloroterapię. Są to formy leczenia, opierające się na przekonaniu, że kolory mają uzdrawiającą moc. Profesor Morton Walker, który jest chromoterapeutą, w swojej książce „Power of colour” („Siła koloru”), napisał: „kiedy postrzegamy kolor, to jest on rejestrowany w naszym mózgu. Następnie mózg w odpowiedzi na to zjawisko wysyła odpowiedni przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, czy trzustki) w celu wywołania odpowiedniej reakcji hormonalnej. Powiadomiony narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i oddziałuje na inne narządy wewnętrzne. Gruczoły wydzielania wewnętrznego reagują więc na kolory w sposób, w jaki rozpoznaje je mózg”

Kolor czerwony zdecydowanie dominuje wśród innych barw. Trzeba jednak umiejętnie go wykorzystywać. Gdyż wszystko stosowane nieumiejętnie i w nadmiarze niesie za sobą nie tylko rozczarowanie z braku efektów ale czasami też złe skutki.

Karolina Kwiatkowska

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Kwasy w pielęgnacji zimowej - które wybrać i jak ...

Kwasy to temat, który powraca z ogromnym echem jesienią i pozostaje z nami zazwyczaj przez całą zimę. Ta pora roku pozwala odrobinę zaszaleć ze składnikami ...

Pogotowie kosmetyczne - regeneracja skóry zimą

Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry, szczególnie tej wrażliwej, nadreaktywnej, czy suchej. Mróz, zmiany temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach ...

Wyjątkowe zestawy prezentowe na każdą kieszeń - podaruj ...

Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...

  POPULARNE  
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja
Co zabrałbyś na bezludną wyspę – analiza z ...