Przyznajcie się: też Wam się to przydarzyło. Przychodzicie do perfumerii. Po kilkudziesięciu testach na blotterach, wielu pogryzionych ziarnach kawy, milionie wątpliwości i pytań, nadal nie możecie się zdecydować na jeden zapach. A jeśli nawet uda się wybrać, pojawia się kolejny dylemat: w jakiej koncentracji? Woda toaletowa, perfumy czy woda kolońska? A może woda perfumowana? I nagle okazuje się, że różnica polega nie tylko na cenie…
Woda kolońska (Eau De Cologne)
Woda kolońska jest najlżejsza, ponieważ zawartość składnika aktywnego wynosi zaledwie 3-8%. Stężenie substancji aromatycznych też nie jest bardzo duże, dlatego wody kolońskie nie mają dużej trwałości: aromat utrzyma się od 1 do 2 godzin. Dzisiaj wody kolońskiej używają głównie mężczyźni, chociaż wcześniej w tej koncentracji zapachy damskie pojawiały się w portfolio wielu znanych domów perfumeryjnych. Obecnie znów stają się popularne (zerknijcie na ofertę Avon czy Gucci).
Woda toaletowa (Eau de Toilette)
Woda toaletowa jest najczęstszym rodzajem perfum*, w którym stężenie substancji aromatycznych wynosi od 8 do 12%. Popularność wody toaletowej jest łatwa do wyjaśnienia: kompozycja ma trwałość od 3 do 6 godzin, można jej używać zarówno na dzień, jak i na wieczór. Ponadto koncentracja wody toaletowej pozwala stopniować siłę zapachu i jest „politycznie poprawna”: nadaje się na przykład do biura, jest mało inwazyjna i nikogo nie poddusi.
Woda perfumowana (Eau de Parfum)
Woda perfumowana to drugi najpopularniejszy rodzaj perfum. Stężenie zawartych w nim substancji aromatycznych waha się w granicach 15-20%, a trwałość oscyluje często powyżej 6 godzin. Przez większość czasu zapach podtrzymują nuty serca lub podstawy, ponieważ najświeższe i najlżejsze akordy kompozycji wyparowują w ciągu kilku godzin. Perfumiarze nazywają wodę perfumowaną perfumami dziennymi, ale mogą być używane również na wieczór. Dlatego między innymi woda perfumowana zawsze kosztuje więcej niż woda toaletowa.
Perfumy (Parfum/Perfume)
I wreszcie dochodzimy do tych najdroższych: do perfum. Są najbardziej trwałym rodzajem zapachu, a wraz z trwałością wzrasta też cena. Stężenie substancji aromatycznych wynosi od 20 do 30%. W perfumach nuty serca i podstawy są wyczuwalne w większym stopniu, one też osiadają na skórze i długo się utrzymują. Ze względu na siłę rażenia perfumy należy stosować dość oszczędnie lub na specjalne okazje.
Perfumowane produkty do pielęgnacji ciała
Perfumowane produkty do pielęgnacji ciała to produkty kosmetyczne oparte na bazowym zapachu perfum. Najpopularniejsze z nich to balsamy i żele pod prysznic oraz mgiełki. Zawartość aromatycznego składnika w takich produktach jest minimalna - nie więcej niż 1%. W takim przypadku użycie samego balsamu nie wystarczy, bo zapach nie utrzyma się dłużej, niż kilkanaście minut. Warto więc używać kilka produktów z tej samej linii zapachowej, bo nakładanie kilku zapachowych warstw zdecydowanie zwiększa trwałość aromatu.
* Używamy w tekście słowa „perfumy” jako synonimu innych wód zapachowych
Kwasy to temat, który powraca z ogromnym echem jesienią i pozostaje z nami zazwyczaj przez całą zimę. Ta pora roku pozwala odrobinę zaszaleć ze składnikami ...
Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry, szczególnie tej wrażliwej, nadreaktywnej, czy suchej. Mróz, zmiany temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach ...
Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...