Obozowe ABC – czego możesz nauczyć dziecko, które jedzie na obóz?

Lato – czas, kiedy spod opiekuńczych matczynych skrzydeł wymykają się nasze pociechy, by zdobywać świat na obozach i koloniach. Często w tym czasie, gdy pomagamy w pakowaniu plecaka, orientujemy się jak bardzo zmienił się świat i nowe technologie zawładnęły życiem nas samych i naszych dzieci. Co warto dorzucić do kolonijnego bagażu, by nasze dziecko wróciło dojrzalsze, pewniejsze siebie, nieco odkleiło się od telefonu i zaimponowało kolegom?

Papierowy GPS
Możliwość szybkiego sprawdzenia swojej lokalizacji za pomocą telefonu jest dużo łatwiejsza niż korzystanie z mapy lub kompasu, ale w momencie, kiedy nie mamy zasięgu, pozostają retro metody. Warto przed wyjazdem nauczyć dziecko korzystania z tych akcesoriów, chociażby też po to, by mogło się pochwalić tą umiejętnością przed kolegami, ale też nie spanikowało, gdy rozładuje się telefon czy okaże się, że w okolicy nie ma zasięgu. A nic tak nie buduje pewności siebie jak zdobycie nowej sprawności. Poza tym, ucząc dziecko korzystania z mapy i kompasu sami możemy stać się mentorem w radzeniu sobie z przeciwnościami bez pomocy smartfona.

Pierwsza pomoc przy ukąszeniach
Znamy to – jeziora, lasy, góry pełne są komarów i insektów, które czyhają na zdrowie naszego dziecka. O ile starsze będzie wiedziało, jak zaaplikować popularny żel na ukąszenia i znało reakcje alergiczne swojego organizmu, o tyle w przypadku młodszych dzieci może być to utrudnione. Dlatego szybki kurs informacyjno-uświadamiający o zagrożeniach związanych ze zbyt bliską przyjaźnią z owadami pomoże w uchronieniu dziecka przed nieprzyjemnościami. Co więcej, możemy także wykorzystać swoją wiedzę na temat szybkich i naturalnych sposobów na ugryzienia komarów i inne insekty. Wystarczy zaopatrzyć je w witaminę B6, gdy namowy na dietę bogatszą w warzywa zawiodą. Co więcej, poza popularnymi żelami na ukąszenia, dajmy dziecku olejki eteryczne do smarowania powierzchni ciała podczas wycieczek lub wieczornego ogniska, a jeśli już doszło do ukąszenia, warto by potrafiło zorganizować sobie plasterek surowego ziemniaka i nacierało nim zaognione miejsce.

Minecraft na dywanie
Załóżmy, że dziecko nie może odkleić się od telefonu lub tabletu, posiada porządny powerbank, a dodatkowo na jego nadgarstku dumnie prezentuje się smartwatch. I nagle… Awaria prądu lub całkowity brak zasięgu w leśnej głuszy! Co wtedy? Warto wybrać się na zakupy przed wyjazdem na obóz lub kolonię i podarować juniorowi jedną lub dwie gry planszowe, które mogą z powodzeniem zastąpić nawet najfajniejszą rozgrywkę na telefonie. Mało tego, pomogą one rozwinąć kompetencje społeczne u dziecka, umilą czas w pokoju lub na dworze, rozgonią nudę w deszczowe po południe i będą miały wkład w zrozumienie, że nie tylko piksele na ekranie są interesujące.

Zestaw przetrwania
Pomimo funkcji latarki w niemal każdym telefonie, ta tradycyjna, na baterie lub akumulatorki, będzie dużo bardziej poręczna, a gdy się zgubi (w odróżnieniu od telefonu) to szkody będą stosunkowo niewielkie. Ponadto, przyda się ona wszędzie – pod namiotem, podczas nocnego rajdu w lesie, w czasie żeglowania, czy zwiedzania jaskiń. Skorzystajmy z czasu przed wyjazdem, zapoznajmy się z okolicą, w której dziecko będzie przebywało, sprawdźmy jakie cuda natury można tam wypatrzeć i podpowiedzmy dziecku, na co warto zwrócić uwagę.

Na koniec, warto usiąść z dzieckiem i opowiedzieć mu o swoich wspomnieniach związanych z koloniami i obozami, kiedy telefon do rodziców wykonywało się z budki telefonicznej, a gitara i śpiewnik funkcjonowały tak dobrze a nawet lepiej niż modne słuchawki i aplikacja Spotify. Taka podróż w przeszłość może zbliżyć do siebie dzieci i rodziców, a najlepiej opowiadać o swoich doświadczeniach podczas wspólnego pakowania, gdy solidny, wykonany z mocnego materiału i wygodny plecak nie tylko może przydać się po wakacjach w roku szkolnym, ale będzie też skarbnicą wspomnień z kolonii lub obozu.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Jak najskuteczniej pozbyć się cellulitu?

To odwieczne pytanie, które zwłaszcza teraz, latem, gdy odkrywamy więcej swojego ciałka, zadają sobie już nie tylko dojrzałe kobiety, ale też nastolatki. ...

Twoje paznokcie potrzebują pomocy?

Zadbane paznokcie są ozdobą. Jednak nie zawsze wyglądają tak jakbyśmy tego sobie życzyli. Łamliwe, kruche, z pofalowaną płytką lub białymi plamkami nie ...

Jak dobrać idealny kształt brwi do owalu twarzy?

Brwi bezapelacyjnie są jednym z ważniejszych elementów twarzy, o którym niestety często zapominamy w makijażu. A przecież to właśnie one definiują całą twarz ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
Nowe oblicze Greya - Recenzja
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok