Najmłodsi na plaży

Promienie słoneczne są groźne nie tylko dla dzieci, które bawią się na plaży lub biegają po rozgrzanym placu zabaw. Docierają one też do malców odpoczywających w cieniu drzew czy chlapiących się w basenie. Dlatego bardzo ważna jest skuteczna ochrona ich delikatnej skóry przed szkodliwym działaniem słońca. Jak to zrobić? Stosować specjalne, przeznaczone dla dzieci kremy do opalania z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, odpowiednio ubierać kilkulatka i zadbać o to, aby nie przebywał bezpośrednio na słońcu wtedy, gdy ono najsilniej operuje.

Zanim wyjdziesz z malcem na słońce, spójrz na zegarek i... zabierz parasol Nie spaceruj z małym naguskiem po plaży, gdy słońce najsilniej grzeje. Lepiej, aby malec był wtedy ubrany i bawił się w cieniu. Dzieci do 3. roku życia w ogóle nie powinny się opalać. Mogą baraszkować w cieniu drzew lub pod dużym parasolem plażowym. Nawet gdy są starsze, nie pozwalaj im na leżenie bez ruchu na słońcu, bo grozi to udarem lub poparzeniem skóry.

Jeśli malec zażywa jakieś leki, zapytaj lekarza, czy nie wywołają uczulenia po kontakcie ze słońcem (tak działają antybiotyki i leki przeciwpadaczkowe).

Pierwsze kąpiele słoneczne powinny być krótkie, najwyżej 10-minutowe. Wpajaj dziecku przekonanie, że nie istnieje bezpieczne opalanie. Gdy podrośnie, wytłumacz, że dotyczy to także solarium.

Słoneczny niezbędnik, czyli okulary, lekkie ciuszki i zestaw kosmetyków

Pamiętaj o tym, aby dziecko nosiło nakrycie głowy - czapkę z daszkiem, a najlepiej kapelusik z szerokim rondem. Ubranie powinno być lekkie i przewiewne, z bawełny lub lnu.

Ponieważ nawet takie ubranie nie zatrzyma wszystkich promieni słonecznych, na kwadrans przed wyjściem z domu posmaruj całe ciało dziecka kremem z filtrem ochronnym. Grubszą warstwę nałóż na nos, uszy i usta. Powtarzaj tę czynność przynajmniej co 3 - 4 godziny. Nie oszczędzaj na kosmetykach do opalania. Każdego roku kupuj nowe, a stare wyrzucaj do kosza.

Chroń oczy dziecka. Zadbaj o to, by nosiło okulary przeciwsłoneczne (kupione u optyka, z atestowanym filtrem przeciw promieniom ultrafioletowym). Dzięki nim być może uchronisz pociechę przed ewentualną zaćmą w przyszłości.

Jakie kosmetyki przeciwsłoneczne są odpowiednie dla dzieci? Idealny kosmetyk przeciwsłoneczny jest fotostabilny, wodoodporny, hypoalergiczny i bezzapachowy. Najlepsze są te z największymi filtrami organicznymi i mineralnymi +50, które w odróżnieniu od filtrów chemicznych tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, czyli barierę dla promieni UV.  Tylko tak wysoki filtr zadziała na zasadzie blokera i zahamuje szkodliwe działanie słońca, nie pozwalając wniknąć promieniom słonecznym do wnętrza skóry.

 1. spray ochronny multipozycyjny SPF 50+ Solecrin (Iwostin, 49,90 zł/150 ml) 
 2. Sun+ Kids kolorowe wodoodporne mleczko ochronne w sprayu SPF 30 (Avon, 40 zł/150 ml) 
 3. Kids mleczko chroniące przed słońcem WYsoka Ochrona SPF 30 o zapachu gumy do żucia (Lirene DermoProgram, 24,99 zł/150 ml) 
 4. Sun Kids spray na słońce SPF 50+ Pure & Sensitive (Nivea, 43,99 zł/200 ml) 
 5. Dax Sun krem dla dzieci i niemowląt ochronny na słońce SPF 50 (Dax Cosmetics, ok. 16 zł) 
 6. Bariésun mleczko dla dzieci SPF 50+ do twarzy i ciała (Uriage, 65 zł/100 ml) 
 7. Dla Dzieci krem ochronny na słońce do twarzy i ciała SPF 30 (Kolastyna, 19,90 zł/150 ml) 
 8. mleczko dla dzieci SPF 50+ (SVR, ok. 70 zł/100 ml) 
 9. Pharmaceris S krem ochronny na słońce do twarzy i ciała dla niemowląt i dzieci SPF 30 (Pharmaceris, 38,90 zł/125 ml) 
 10. krem przeciwsłoneczny dla dzieci Suncare - gdy go się rozciera na skórze ma zielony kolor, co ułatwia aplikację, po chwili kolor utlenia się (Marks & Spencer, 66 zł) 
 11. Sun+ Kids chłodząca galaretka po opalaniu (Avon, 24 zł/150 ml) 
 12. Sunbrella, Krem ochronny SPF 50 Skóra nadreaktywna i nadwrażliwa (Dermedic, 19,99 zł/ 40g)

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Nie daj plamy na nartach! 5 zasad postępowania z ...

Wystarczy kilka godzin na nartach w słoneczny dzień, by dorobić się przebarwień, i  to większych niż latem! Śnieg i lód odbijają promienie słoneczne, przez ...

Jak przechowywać perfumy

Każde perfumy mają termin ważności. Zazwyczaj od 12 do 36 miesięcy. Ale to termin umowny. W praktyce perfumy zachowują wysoką jakość o wiele dłużej. Trzeba ...

Rekonwalescencja po zabiegu laserem frakcyjnym

Laser frakcyjny jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych przez medycynę estetyczną w walce z niedoskonałościami urody. Właśnie teraz trwa na ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
Nowe oblicze Greya - Recenzja
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok