W tym zestawieniu zaprezentujemy Wam 10 najsłynniejszych wulkanów świata.
10. Krakatau (Indonezja)
Rok erupcji - 1883 Erupcja tego wulkanu miała siłę 13 tysięcy bomb atomowych. W wyniku jego wybuchu, śmierć poniosło ok. 36 000 osób.
9. Montagne Pelée (Martynika)
Rok erupcji - 1902 Zniszczone miasto Saint-Pierre, 29 tysięcy martwych osób. Takie straty pozostawiła po sobie w 1902 roku erupcja wulkanu Montagne Pelée. Udało się przeżyć jedynie dwóm osobom (jedną z nich był więzień, zamknięty wówczas w lochu).
8. Wezuwiusz (Włochy)
Najsłynniejsza erupcja Wezuwiusza miała miejsce w sierpniu 79 roku naszej ery., kiedy to popiół wulkaniczny pokrył ciała ok. 25 tysięcy mieszkańców Pompejów. Wezuwiusz do dziś pozostaje jednym z dwóch aktywnych wulkanów na kontynentalnej części Europy.
7. Pinatubo (Filipiny)
Pinatubo to znajdujący się na terenie Filipin czynny wulkan, którego erupcja miała miejsce 15 czerwca 1991 roku. Wybuch doprowadził do śmierci ok. 800 osób.
6. Kīlauea (USA)
Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1983 roku. Tradycyjne hawajskie wierzenia mówią o tym, iż jego wybuchy to skutek złości bogini Pele, która zamieszkuje wnętrze wulkanu.
5. Nevado del Ruiz (Kolumbia)
Znajduje się ok. 129 kilometrów na zachód od stolicy Kolumbii, Bogoty. Erupcja tego wulkanu nastąpiła w 1985 roku. Doprowadziła ona do zniszczenia wielu domów i miast (jest to prawdopodobnie największy kataklizm XX wieku, jeśli chodzi o wybuchy wulkanów).
4. Laki (Islandia)
Wybuch tego wulkanu był dla Islandczyków jednym z najsmutniejszych wydarzeń w historii ich kraju. Ogromne przestrzenie pokryte lawą, śmierć wielu ludzi i zwierząt domowych, a także zniszczenie roślin. Chmury popiołu i siarki unosiły się nie tylko nad Islandią, ale dotarły też do południowej części Europy oraz Syrii.
3. Unzen (Japonia)
To czynny stratowulkan znajdujący się na Półwyspie Shimabara. W 1792 roku doszło do potężnej erupcji tego wulkanu, w wyniku której zginęło ok. 15 000 osób. Jego ostatnia erupcja miała miejsce w 1995 roku.
2. El Chichon (Meksyk)
Erupcja tego wulkanu przyczyniła się do śmierci ok. 2000 osób. Miało to miejsce w 1982 roku. Dodatkowo wyrzuciła ona do atmosfery ogromne ilości dwutlenku siarki, co doprowadziło do spadku globalnej temperatury.
1. Tambora (Indonezja)
W 1815 roku dochodzi do silnego wybuchu wulkanu. Ogromne ilości popiołu wyrzucone do atmosfery oraz śmierć ponad 10 tysięcy osób - tak pokrótce można by podsumować skutki erupcji Tambory.
Kwasy to temat, który powraca z ogromnym echem jesienią i pozostaje z nami zazwyczaj przez całą zimę. Ta pora roku pozwala odrobinę zaszaleć ze składnikami ...
Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry, szczególnie tej wrażliwej, nadreaktywnej, czy suchej. Mróz, zmiany temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach ...
Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...