„Muzyka kołem się toczy” - małe podsumowanie trasy z okazji 15-lecia zespołu COMA

Jak się okazuje, nie tylko „Fortuna kołem się toczy”, „kołem” może się także potoczyć trasa koncertowa. Tak właśnie było tej jesieni, podczas trasy zespołu Coma. Nie byle jakiej zresztą, bo urodzinowej – zespół obchodzi w tym roku 15-lecie istnienia!

Z tej okazji muzycy przygotowali dla swoich fanów niespodzianki... Zapowiadali, że „wykręcą niezły numerek” i obiecywali, że każdy będzie miał szansę na swój „ulubiony numerek”.

Czy te obietnice zostały spełnione? A może okazały się tylko pustymi słowami?

Otóż każdy koncert był wyjątkowy, wypadałoby dodać, że był niczym show na najwyższym poziomie, chociażby z uwagi na wspomniane wcześniej „koło”, a konkretnie 2 na których były umieszczone tytuły kawałków z wszystkich dotychczasowych płyt.

Na jednym te szybsze, dynamiczne (np. „Transfuzja”, „Czas globalnej niepogody”), na drugim te spokojniejsze (np. „Cisza i ogień”, „Nadmiar”). To była doskonała okazja by usłyszeć utwory trochę już zapomniane i rzadko grane na koncertach.

Muzyczna ucztę każdorazowo rozpoczynał kawałek „Zaprzepaszczone Siły Wielkiej Armii Świętych Znaków” a następnie cover zespołu Raz Dwa Trzy "Nikt Nikogo". A potem?

Potem było jak w teatrze, albo w jakimś teleturnieju. Oprawa wizualna, intrygująca charakteryzacja – zwracający uwagę makijaż, gra świateł, a do tego nowa postać... Na scenie bowiem można było zobaczyć „Scenicznego Wilka”, który „kręcił kołem razy kilka”.

Setlista składała się z poszczególnych, "małych setów" (5x po 3 kawałki). Zespół czasem zmieniał kolejność wylosowanych utworów, czasem dodawał coś od siebie, a czasem uwzględniał pobożne życzenia publiczności.

Ekscytacja narastała wraz z chwilą poprzedzającą wykonanie „Leszka Żukowskiego”, bo w tym momencie ktoś z zespołu (albo „Sceniczny Wilk”) wybierał osobę z publiczności, by wspólnie z wokalistą zaśpiewała na scenie owy kawałek. Chętnych do występu z Rogucem nie brakowało, za to niestety niejednokrotnie brakowało znajomości tekstu, czy umiejętności wokalnych, ale to już inna kwestia... Pierwsza część koncertu to rytmiczny zastrzyk energii, „elektryczny ogień” i potężna moc, druga z kolei była sporą dawką emocji podszytych spokojem i lekką nutką melancholii.

Dodatkową atrakcję stanowiły przerywniki w postaci tzw. Bomby – krótkich filmików będących swoistego rodzaju wehikułem czasu, prezentującym materiały z wcześniejszych etapów działalności zespołu, np. pierwszych koncertów, czy wywiadów w telewizji.

„Z rozproszonej mowy tworzę wątły szlak. Jutro nie zostanie po nim ślad...” - kawałek „Jutro”, tym utworem zespól kończył każdy występ. Choć „ślad” po koncercie na pewno zostanie w pamięci i w sercach słuchaczy.

Wszystkie koncerty (a było ich 27) były jak dobrze wyreżyserowany, dopracowany spektakl - prawdziwą „Demonstracją szeregu możliwości.” I co ważne, mimo całej otoczki i efektów wizualnych, ani trochę uboższe muzycznie.

Jak to zawsze w przypadku Comy - swoją gitarową różnorodnością, linią basu, brzmieniem perkusji i charakterystycznym wokalem, zapewniały niezwykłe doznania uszom, czarowały bogactwem dźwięków, tradycyjnie zachwycając i standardowo... pozostawiając niedosyt. Jednym słowem najwyższa klasa.

Ktoś kiedyś powiedział, że: „Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu (...)”, że „żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka”. Coma udowadnia, że to prawda. Swoją muzyką i koncertami działa na wyobraźnię, porusza serca i nie pozwala o sobie zapomnieć...

Aneta Wieczorek

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Niezbędnik narciarza

Wybierasz się na narty? To świetnie – spędzisz aktywnie kilka dni, zrelaksujesz się, naładujesz baterie. Do takiego wyjazdu musisz się dobrze przygotować. ...

Gotowa na sylwestra

Za chwilę powitamy nowy, 2020 rok! Jeszcze czas, choć coraz go mniej. Spokojnie, zdążysz! Dzięki kilku prostym zabiegom pielęgnacyjnym w sylwestrową noc poczujesz ...

Czarny bez i cynk - bezcenne dla zdrowia twojej rodziny

Czarny bez to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Od wieków kwiaty i owoce czarnego bzu wykorzystuje się przy przeziębieniach, gorączce, zapaleniu krtani i ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja