Książkowe propozycje na weekend

  • Joshua  Ferris "I tak doczekaliśmy końca"

Agencji reklamowa w Chicago w przeddzień kryzysu związanego z boomem internetowym końca lat 90-tych ubiegłego stulecia. Opowieść o człowieku, który zaprzedaje swoje życie korporacji, a później z całych sił walczy o zachowanie swojej tożsamości w totalnie odpersonalizowanym świecie.

Ta historia w całości poświęcona jest ludziom, którzy spędzają całe dnie, a  niekiedy też noce, w pracy, z dala od przyjaciół i rodziny, i którzy dzielą ten sam kawał poplamionej wykładziny z grupą obcych osób, zwyczajowo nazywanych kolegami z pracy.

Ludzie, którzy są przepłacani. Ludzie, poranki których nie niosą ze sobą żadnej obietnicy. Tylko ci co palą mają na co czekać w ciągu dnia. Większość z nich lubi się nawzajem, niektórzy się nienawidzą , dwóch lub trzech odszczepieńców kocha wszystkich i wszystko. Jak jeden mąż uwielbiają darmowe bajgle na śniadanie. Jak jeden mąż mają świetne ubezpieczenie zdrowotne. Zdarza się, że nieliczni kwestionują wartość swojej pracy. Wszyscy myślą o tym, żeby zmienić swoje życie: przenieść się do Indii, zacząć uczyć w szkole, poświęcić się pracy na rzecz niepełnosprawnych. Ale to tylko impulsy i nikt nie działa pod ich wpływem w korporacji. W tym miejscu czas wyznaczany jest spotkaniami podczas których omawia się agendę dnia.

To tu, w labiryncie kubików, spotykamy  niejakiego Chris`a Yop`a, który zaborczo trzyma się swojego ergonomicznego fotela. W tej samej firmie poznajemy też Lynn Mason, szefową. O jej raku piersi wiedzą wszyscy i ci sami wszyscy udają, że nie wiedzą nic.

Carl Garbedian, okupuje ten sam kawał podłogi co Chris i Lynn, i w sekrecie przyjmuje cudze leki. Marcia Dwyer ma fryzurę, która na dobre zadomowiła się w latach 80-tych. Jest jeszcze Benny..., Benny, po prostu. Wszyscy oni doświadczają momentów nudy i zwątpienia. Wszyscy oni spotykają się na plotki przy baniaku z wodą mineralną. Wszyscy oni obserwują, w lekkim szoku, jak życie dookoła nich po prostu się dzieje.

  • Lionel Shriver "Musimy porozmawiać o Kevinie"

To kontrowersyjna powieść o odpowiedzialności i o gorzkiej stronie macierzyństwa.

Eva tak naprawdę nigdy nie chciała być matką, a już  na pewno nie matką chłopca, który zamordował siedmiu uczniów swojej szkoły, pracownika kafejki i nauczyciela, który próbował się z nim zaprzyjaźnić. Wiele lat po masakrze, nadszedł dla Evy czas zmierzenia się z tym, co Kevin zgotował swojemu rodzinnemu miasteczku.

Kobieta robi to w serii listów do swojego męża. Eva Khatchadourian nigdy nie pogodziła się z poświęceniami, których wymaga macierzyństwo, i teraz, po latach, boi się, że brak miłości do syna mógł być zapalnikiem tragedii, która zniszczyła życie wielu osób.

Powieść doczekała się ekranizacji z Tildą Swinton w roli Evy. Film dostępny jest na DVD.

  • Julia Gregson " Na wschód od słońca"

Najlepsza angielska powieść romantyczna 2009 roku. Nie jest to jednak zwykłe, łzawe romansidło. To powieść o dojrzewaniu, miłości i słodko-gorzkim smaku emancypacji. Akcja rozpoczyna się jesienią 1928 roku. Trzy młode kobiety są w drodze do Indii, każda pełna nadziei na nowe życie.

Rose, piękna i naiwna panna młoda, martwi się o rodzinę, którą zostawiła w Anglii i denerwuje przed ślubem z mężczyzną , którego prawie nie zna. Viktoria, jej druhna, jest przeszczęśliwa, że udało jej się uciec od toksycznej matki . Jest zdeterminowana, żeby w Indiach spotkać męża. Jest jeszcze Viva, przyzwoitka Rose i Victorii, która chce w Indiach odnaleźć ślady swojego dzieciństwa, duchy z przeszłości i wolność.

Każda z kobiet ma swój własny powód "ucieczki" z Anglii, ale nic nie jest w stanie przygotować ich na to , co czeka na nie w Indiach.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Tego lata zwróć szczególną uwagę na dermoochronę

Twoja skóra jest blada i zmęczona? Nic dziwnego. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach daje się we znaki. Postaw na specjalistyczną dermoochronę i korzystaj z ...

Co sprawia, że zarówno natura, jak i nasza cera wygląda ...

Majówka kojarzy nam się z odpoczynkiem i wyjazdami. W tym roku niestety musimy spędzić ją nieco inaczej. Chcąc zapewnić sobie chociaż namiastkę natury i ...

Profilaktyka w czasach koronawirusa

Najskuteczniejszy wróg wirusów i bakterii to tradycyjne mydło. Gdy akurat nie masz go pod ręka, sięgnij po spray antybakteryjny. Najlepiej noś go zawsze przy ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja