Kolor herbaty - Hannah Tunnicliffe, Recenzja

Życie różne historie pisze, figle płata, robi niespodzianki – niekoniecznie miłe. Bywa tak, że nasz nastrój do najlepszych nie należy, a podstawowe czynności sprawiają niemały wysiłek. W takich chwilach każdy szuka sposobu na pocieszenie. Jednym wystarczy dobra książka, komuś innemu tabliczka czekolady, a jeszcze komuś czerwone szpilki lub butelka kilkuletniej szkockiej. Czasami jednak bywa tak, że droga do spokoju bywa bardziej pogmatwana, banalne metody nie pomagają. Bywają momenty, kiedy ów spokój wydaje się być czymś nieosiągalnym, i jedyne co pozostaje, to pogodzenie się z rzeczywistością, wsparcie bliskich i próba nadania swojemu życiu nowego sensu.

Zarysowałam schemat sytuacji, w której znalazła się główna bohaterka książki „Kolor herbaty” - Greta. Właśnie przeprowadziła się z mężem do Chin, do miejscowości Makau. Nie jest jej łatwo, odzywa się kompleks obcokrajowca, czuje się samotna i zagubiona. Sytuację pogarsza jeszcze fakt, że Greta nie może mieć dzieci. Dzieci, których bardzo pragnęła. Rzutuje to na jej relacje z mężem. Aby odnaleźć spokój kobieta postanawia otworzyć kawiarnię. Spontaniczny pomysł staje się jej małą obsesją. Widzi w nim sposób na przetrwanie, na pogodzenie się. To właśnie wśród imigrantek, filiżanek świeżo zaparzonej kawy i ciasta szuka upragnionego spokoju.

Książka ta to taki typowy papierowy pocieszać. Idealna na wypoczynek po męczącym dniu. Dobra do świeżo zaparzonej kawy/herbaty. Czytanie jej wprowadza w niesamowicie przyjemny, pozytywny stan. Mimo że niemało w niej rozterek i smutku, to sama powieść daje też nadzieję, że ostatecznie wszystko musi się jakoś ułożyć. Ciemne chmury nie zawsze będą wisiały nad naszą głową, a wsparcie bliskich to najlepsze lekarstwo.

Podoba mi się pierwszoosobowa narracja. Wówczas czytanie staje się bardziej intymne. Dzięki temu byłam w stanie wyobrazić sobie uczucia i odczucia Grety. To też pomaga zżyć się z bohaterem.

Jeżeli jesteście ciekawi losów Grety to serdecznie zapraszam do lektury. Dodam jeszcze, że również smakosze kuchni francuskiej powinni być zadowoleni. Dla Was autorka też coś przygotowała.


Aneta Starosta

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja