Kochanie, chcę Ci powiedzieć - Louisa Young, Recenzja

I Wojna Światowa to temat stosunkowo rzadko poruszany w powieściach. Tymczasem ta książka pokazuje wojnę jakiej ówcześni nie znali, która poruszyła fundamenty świata, ale wywarła również wpływ na jednostki, bo rozwaliła im skutecznie życie: rozdzieliła ludzi, którzy przed jej wybuchem nie wyobrażali sobie życia bez siebie.

Mężczyźni szli walczyć w imię honoru, mieli zajęcie, nie musieli tęsknić, tymczasem kobiety czekały: zrozpaczone, przerażone, żyjące w nieustannym lęku o tych których kochały, nie wiedząc czy w momencie gdy otrzymują list od ukochanego on wciąż żyje. Patrzyłam na tą lekturę z tej właśnie strony.

Ta książka jest piękna. Trudna, ale piękna. Opowiada o ludziach z różnych grup społecznych, znajdujących się w różnych sytuacjach życiowych, których łączy dramat wojny, o kobietach, których mężczyźni idą walczyć za swój kraj, o mężczyznach, którzy zmuszeni są zostawić swoje ukochane by iść zabijać. Czy po takim doświadczeniu łącząca ich miłość może pozostać taka sama? Wojna zmienia wszystko: światopogląd, filozofię, czy może więc oszczędzić miłość?

Bardzo ciekawa jest konstrukcja książki: różne perspektywy, różne sposoby narracji. Nie czyta się jej błyskawicznie i super przyjemnie, bo wymusza refleksje, przemyślenie pewnych spraw. Czasami odkładałam ją na dłuższą chwilę, by zastanowić się nad kilkoma wątkami..

Listy wplecione w treść dodają autentyczności tej miłosnej historii, czy też tym historiom. Dziś nie możemy sobie wyobrazić dnia bez sms`a czy telefonu do bliskiej osoby, a wtedy trzeba było czekać tygodniami na wiadomość, a gdy ona dotarła powracał lęk, pytanie co teraz się z nim/nią dzieje.

Książka ta daje nam okazję do przyjrzenia się temu jak wojna zmieniła ludzi, społeczeństwo i poczytania o interesujących czasach.

Naprawdę  książka jest świetna i serdecznie ją polecam. Niektórych być może odrzuci nawiązanie do I Wojny Światowej. Bezpodstawnie jednak, albowiem to nie jest książka historyczna, ani powieść historyczna, historia majaczy na horyzoncie. Na pierwszym planie są ludzie i ich uczucia.

Wiedziałam, intuicyjne czułam, że mi się spodoba!!!

Polecam ją, bo naprawdę warto.


Aneta Starosta

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja