Kiedy nie możesz zasnąć…

Specjaliści od snu radzą by nasz nocny wypoczynek trwał minimum 7 godzin i rozpoczynał się przed 23.00. To doskonały czas na regenerację całego organizmu. Tylko, co zrobić jeśli cierpimy na bezsenność i nie pomaga liczenie owieczek, lektura do poduszki ani też szklanka ciepłego mleka?

Zanim sięgniemy po tabletki nasenne warto wypróbować naturalne środki takie jak ziołowe herbatki czy pachnące lasem i kwiatami olejki eteryczne. Pojedyncze bądź występujące w gotowych preparatach mogą okazać się niezawodnym i bezpiecznym sposobem na nękający nas problem. A jeśli jeszcze połączymy rozpylanie olejków w kominku aromaterapeutycznym ze spokojną, relaksującą muzyką efekt naprawdę nas zaskoczy.

Uspokajający szum wody, górskich potoków lub morskich fal, zapach unoszącej się w powietrzu lawendy, piękne krajobrazy przed oczyma wyobraźni. Metoda prosta do zastosowania, którą każdy może wypróbować.

Do substancji, radzących sobie z bezsennością należą przede wszystkim olejki: różany, melisowy, lawendowy, majerankowy, mandarynkowy i rumianku rzymskiego. Rozpylamy je przed snem w kominku pojedynczo lub łączymy w mieszanki. Wystarczy poznać kilka receptur oraz zaopatrzyć się w wybrane olejki i kominek. Zależnie od wielkości pomieszczenia do miseczki z wodą ogrzewanej świeczką wlewamy od 5 do 10 kropli tych pachnących substancji.

Inną niezwykle przyjemną metodą na dobry sen jest wieczorna relaksująca kąpiel, trwająca od 15 do 30 minut. Aby przygotować aromaterapeutyczną kąpiel należy do wanny z ciepłą wodą wkropić 10-15 kropli wybranych olejków. Podczas zabiegu delikatnie masujemy ciało zbierając warstwę olejków z powierzchni wody. Pamiętajmy też by nie łączyć kąpieli z myciem. Najlepiej przed zabiegiem wziąć prysznic, a po kąpieli jedynie wytrzeć ciało ręcznikiem, bez spłukiwania.

Wśród sprawdzonych, bezpiecznych receptur aromaterapeutycznych znajdziemy przepisy, które powstały w oparciu o całkowicie naturalne, pozbawione jakichkolwiek syntetycznych substancji olejki linii Dr Beta. Do miseczki kominka tuż przed snem wkrapiamy 4 krople olejku lawendowego - najważniejszego używanego aromaterapii olejku o działaniu uspokajającym i po 3 krople olejków: melisowego i mandarynkowego lub też 5 kropli olejku majerankowego i po 2 krople olejków: melisowego i mandarynkowego oraz 1 kroplę olejku rumianku rzymskiego. Wymienionych olejków możemy użyć także do relaksującej wieczornej kąpieli.

Aromaterapia pamięta również o najmłodszych. Kiedy nasze pociechy nie mogą zasnąć warto na pół godziny przed snem odparować w kominku po 3 krople olejków: mandarynkowego i rumianku rzymskiego, a następnie usunąć kominek z pokoju i ułożyć dziecko do snu. Możemy również po jednej kropli każdego z wymienionych olejków nanieść na chusteczkę i powiesić ją w pobliżu łóżeczka malucha. Doskonałym i wygodnym rozwiązaniem są gotowe preparaty zapewniające dobry sen. Należy do nich Vapomix® I-1, w którym znajdziemy między innymi olejek majerankowy i lawendowy. Mieszanka ułatwia zasypianie w stanach napięcia nerwowego, w sytuacjach trudnych gdy zdenerwowanie uniemożliwia zaśniecie pomimo zmęczenia i wyczerpania organizmu.

Podobnie jak w przypadku wielu trapiących nas dolegliwości, kiedy cierpimy na bezsenność natura również przychodzi nam z pomocą. Zamiast zatem przewracać się z boku na bok, nieustannie myśląc o następnym dniu, podczas którego musimy przecież sprawnie funkcjonować, po prostu zakosztujmy aromaterapeutycznej kąpieli, zapalmy kominek z olejkami i posłuchajmy uspokajających dźwięków górskich potoków, muzyki lasu czy radosnego śpiewu ptaków.

Kilka uwag:

  • Do zabiegów i preparatów należy używać substancji naturalnych i najwyższej jakości, pozbawionych dodatków syntetycznych! Olejki marki Dr Beta są rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Aromaterapeutyczne.
  • Syntetyczne zamienniki olejków eterycznych nie spełniają roli pielęgnacyjnej. Należy więc szukać na olejach i olejkach nazw według systemu INCI.
  • Nigdy nie stosować na skórę olejków eterycznych nie rozcieńczonych olejami roślinnymi lub wodą!
Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja