Każdy szczyt ma swój Czubaszek - Recenzja

Biblioteka. Przede mną sterta książek i gazet. Nagle moim oczom ukazuje się wyżej wymieniony tytuł, co przykuwa moją uwagę. Nie ma takiej opcji, aby nie wykorzystać nadarzającej się okazji do przeczytania lektury sygnowanej powszechnie znanym nazwiskiem. Po ten wywiad - rzekę ludzie ustawiają się w kolejce. Ja wychodzę z tym w ręce.

Idę na spacer. Zabieram ze sobą książkę dziennikarki. Z niej dowiaduje się, że Pani Maria, będąc w moim wieku miała skuter, ja także poruszam się tym środkiem transportu. Automatycznie przypomniałam sobie ile miałam przygód związanych ze swoim jednośladem. Te gesty solidarności skuteromaniaków, komentarze. Ta skórzana kurtka i ten powiew wiatru we włosach. W takich okolicznościach nie było innej opcji, jak tylko jechać dalej przez kolejne kartki.

Przechodzę na drugą stronę ulicy, nagle przede mną wyrasta niewielka grupa moich znajomych. Okazuje się, że koniecznie chcą wiedzieć co czytam. Zostaję otoczona i padam ofiarą grupy rządnej informacji literackiej. Gdy dowiadują się, że nie jest to taki zwykły wywiad - rzeka, zostaję poproszona o to, aby im coś przeczytać. Wybieram jedno z lepszych opowiadań. Ich reakcje mówią same za sobie. Innego potwierdzenia na to, że pióro dziennikarki jest jedyne w swoim rodzaju, szukać nie trzeba. Zwłaszcza, że wsród znajomych jest osoba, która o językowym misz – maszu autorki wielu słynnych powiedzonek Wioletty Kubasińskiej napisała pracę!

Akcja książki toczy się w zakorkowanym Mieście Stołecznym Warszawa. Jest w niej wiele informacji… Od tego, jak zrobić fikcyjny wywiad ze swoim mężem, poprzez możliwość wglądu w papiery rozwodowe Pani Marii, po informacje, jak rodziła się reklama radiowa. Trudno nie zgodzić się z poglądami rozmówczyni Andrusa na temat Powstania Warszawskiego, w którego sens nie wątpi. Wręcz przeciwnie. Podziwia Warszawiaków, za to, że zostali i walczyli.

Jeżeli jesteście ciekawi, co łączy Marię Czubaszek i Hannę Lis oraz dlaczego tak kocha psy - przeczytajcie książkę koniecznie. Mój szacunek do Pani Marii wzbudza fakt, że potrafi przyznać się do swoich błędów. Na przykład do zbyt pochopnej zmiany stanu cywilnego w celu wyprowadzki z domu rodzinnego. O jej wyborze w kwestii dotyczącej posiadania potomstwa, czym wzbudziła szereg komentarzy i fale krytyki.

W każdym wejściu antenowym Pani Marii widać, że jest sobą, nie gra i nie udaje. Kolejne stawiane przez publicystkę kroki, to dowód na ogromny dystans do samej siebie oraz otaczającej Nas rzeczywistości.

Jak to jest mieć około 701, 000 wyników wyszukiwania w Internecie czy poddać się operacji plastycznej w świetle kamer i blasku fleszy? Takie rzeczy wie tylko Maria Czubaszek! Potwierdzenie tego, co głosi na antenie bez problemów odnajdziemy w tej publikacji. Była też chwila, która wzbudziła we mnie głęboką refleksję. Bo gdy zobaczyłam maszynopis sztuki „Kwadrat” nie miałam wątpliwości, iż to jest coś pięknego. Szkoda, że zapomina się, że jest ona autorką takich znanych przebojów, jak "Rycz mała rycz".

Jeżeli interesuje Was zastrzyk z dużą dawką pozytywnych emocji, w żadnym wypadku nie kierujcie się pod adres ośrodka zdrowia, ani przychodni, tylko sięgnijcie po ilustrowaną także wieloma zdjęciami i niebanalnymi opiniami współpracowników słowny portret kobiety instytucji. Nie będziecie musieli konsultować się z lekarzem ani farmaceutą. Bo jak coś wyda Prószyński i S-ka, to na bogato! Konwersacja niecodzienna niczym blog Czubaszek i kontrolowana. Teraz już nie przez system tylko przez Internautów. Osoby, w których autorka wzbudza ciekawość. To się nazywa zawstydzić system.

Wpisy na blogu autorki świadczą o tym, że jest ona z Nim na ty, i że to ona przejęła władzę nad mediami.

Wobec powyższego życzę Wam, abyście i Wy odnaleźli swój Czubaszek.

Autor: Maria Czubaszek
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Monika Makowiecka

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja