Kauai - wyspa rajskiego archipelagu

Kauai jest najstarszą i najbardziej wysuniętą na północ wyspą wśród ośmiu głównych wysp na Hawajach. Była pierwszym odkrytym kawałkiem hawajskiego lądu przez Kapitana Cook’a w 1778 roku oraz Kapitana Vancouver w 1792 roku.

Liczy zaledwie 51 tysięcy mieszkańców, co wynika z faktu, iż  raz na 10 lat nawiedzana jest przez potężne huragany. Firmy hotelarskie obawiają się inwestowania tutaj, dzięki czemu, Kauai uchroniła się przed nadmierną rozbudową i zachowała wyjątkowe dziedzictwo przyrodnicze. Nie bez powodu nazywana jest „Wyspą Ogrodów”. Pokryta jest lasami deszczowymi. Można tu podziwiać masywy górskie, dziewicze plaże i klify oraz kaskady wodospadów. Na wyspie znajduje się drugie najbardziej mokre miejsce na świecie dolina Mount Wai'ale'ale, gdzie roczna suma opadów wynosi 11 700 mm. Tak intensywne opady ukształtowały w centralnej części wyspy Wielki Kanion Pacyfiku - kanion Waimea, który jest obowiązkowym punktem do zwiedzenia. Inną przyrodniczą ciekawostką jest morski gejzer Spouting Horn w Poipu. Nie jest to jednak prawdziwy gejzer, tylko fontanna wody tworząca się wskutek naporu fal przedzierających się przez podmorski tunel, pozostały po lawie spływającej do oceanu kilka milionów lat temu.

Na wyspie płynie tylko jedna rzeka Wailua, po której można popłynąć kajakiem lub promem wprost do uwielbianej przez zakochanych i nowożeńców Groty Paprociowej.

Krajobraz

Począwszy od strzelistych klifów wybrzeża Napali, zakończywszy na głębokiej przepaści Kanionu Waimea, Kauai pobudza zmysły jak żadne inne miejsce, wraz z uroczymi i historycznymi miasteczkami jak Hanapepe i Koloa, gdzie żaden budynek nie jest wyższy od palmy kokosowej.

Atrakcje

  • Kanion Waimea wraz z wybrzeżem Na Pali to najbardziej spektakularne atrakcje wyspy Kauai. Kanion nazwany został przez Marka Twaina - Wielkim Kanionem Pacyfiku. Widoki w kanionie Waimea, dolinie Kalalau i całym wybrzeżu Na Pali są powalające. Waimea jest najgłębszym i najbardziej kolorowym kanionem regionu Pacyfiku. Liczy ok. 20 km długości, nawet 1000 m głębokości i do 16 km szerokości.
  • Dolina Kalalau – na szczycie Kalalau, dolina wygląda jak malownicza pocztówka prowadząca przez lazurowe niebieskie morze.
  • Latarnia morska Kilauea - sceniczny punkt widzenia jest przepiękny i jest świetnym miejscem, aby w trakcie zimy podziwiać wieloryby. Latarnia jest także „sanktuarium” dla ptaków morskich.
  • Wodospady Kauai zapierają dech w piersiach. Opaekaa Falls jest jednym z najbardziej dostępnych wodospadów na wyspie, zaś Wailua Falls jest znana z telewizyjnego show „Wyspa fantazji”.
  • Plaże - charakteryzują się jasnym, ciepłym piaskiem, czystymi wodami przybrzeżnymi, oryginalną roślinnością (palmy) oraz tradycyjną, hawajską zabudową (drewniane lub drewniano-ceglane jednorodzinne domki). Plaże Kauai to świetne miejsca do letniego wypoczynku.
Piękno krajobrazu Kauai ukazane jest dzięki filmom, które były kręcone na wyspie, jak np.: „Poszukiwacze zaginionej Arki”, „Park Jurajski”, „Niebieskie Hawaje”,”Fantazyjna wyspa (program telewizyjny),"Honeymoon in Vegas”,”Lilo &Stitch”,”Sześć dni, siedem nocy”,”George z dżungli”…

Wakacje na Kauai

Znajdziecie tu wszystko, zaczynając od hoteli, a na pięciogwiazdkowych kurortach kończąć. Na wyspie znajduje się  Spa oraz pola golfowe. Nie brakuje restauracji z pysznymi tradycyjnymi potrawami. Kauai oferuje turystom szereg sportów na świeżym powietrzu, między innymi: spływy kajakowe, nurkowanie, a nawet zjazd z szyny nad bujnymi dolinami Kauai. Niefrasobliwa atmosfera wyspy i kultura mieszkańców sprawia, że wyspa jest ponadczasowa.

Jakub Szostak

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać!

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej rozpoznawalnych chorób skóry, mimo to wciąż powszechnie funkcjonuje wiele mitów, które należy obalić. Jedno ...

Nie bój się retinolu!

O jego zaletach możemy opowiadać bez końca! Stosowany w kosmetykach potrafi przynosić znakomite efekty! Jednak do kuracji z retinolem należy się właściwie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja