Kate Morton: Strażnik tajemnic, Dom w Riverton, Zapomniany ogród, Milczący zamek - Recenzja

  • The Secret Keeper - Strażnik tajemnic - Premiera 09.2013

Najnowsza powieść Kate Morton zabiera nas do Londynu z czasów szalejącej II wojny światowej, a zaraz potem przenosi z powrotem we współczesność. "Strażnik tajemnic" koncentruje się na semi-sentymentalnej podróży jednej kobiety, której celem jest rozwiązanie pewnego supła z przeszłości.

Historia opowiedziana jest z kilku różnych perspektyw i bardzo sprytnie osadzona na wciąż drgającej osi czasu, która oscyluje między Londynem lat 40-stych ubiegłego stulecia, hrabstwem Norfolk swingujących lat 60-tych i chwilą obecną. W 1961 roku główna bohaterka powieści, Lauren Nicolson, jest przypadkowym świadkiem szokującego zachowania własnej matki, która popełnia czyn tak nieprawdopodobny, że zostawia on ślad na całym życiu Lauren. Idylliczna atmosfera rodzinnego domu zostaje zakłócona na wieki.

W 2011 roku, Lauren, niezwykle popularna i ukochana przez widzów aktorka, próbuje poznać prawdę kryjącą się za czynem matki, a co za tym idzie jej przeszłość. Przekopując się przez stare kufry na strychu i zapomniane tomy w bibliotekach Lauren natrafia na ślady z 1940 roku, poznaje tajemnicze postaci i szokujące sekrety.

"Strażnik tajemnic" to perfekcyjna mieszanka tajemnic, romansu i historii. To książka, którą czyta się z przyjemnością, bo Morton zabiera czytelnika w fascynującą podróż, z której bardzo ciężko się wraca do rzeczywistości. Napisana, jak wszystkie powieści tej autorki, tak porywająco, że nie jesteśmy w stanie odłożyc jej na bok.

Gorąco polecam wszystkim, którzy kochają tajemnice i nieprzewidywalne zwroty akcji.

Pozostałe powieści Kate Morton to:

  • Dom w Riverton

(Lato 1924 roku - w angielskiej posiadłości Riverton odbywa się huczne przyjęcie, w trakcie którego młody poeta odbiera sobie życie. Jedyni świadkowie, dwie siostry: Hannah i Emmeline, nigdy się już do siebie nie odezwą. Zima 1999 roku - młody reżyser, który pracuje przy filmie opowiadającym historię samobójstwa słynnego poety, składa wiztytę 98-letniej Grace, która niegdyś pracowała w Riverton jako pokojówka. Budzą się duchy przeszłości, a szokujący sekret grozi wyjawieniem.)

  • Zapomniany ogród

(Rok 1913 - w przededniu wybuchu I wojny św. na statku płynącym z Anglii do Australii znaleziona zostaje mała dziewczynka o imieniu Nell. Dziecko nic nie pamięta oprócz tajemniczej kobiety zwanej Autorka, która obiecała, że się nią zaopiekuje. Niestety po Autorce zaginął ślad. Rok 1975- Nell, w kwiecie wieku, udaje się do Anglii w celu odnalezienia śladów po jej rodzicach. Trafia do Kornwalii, do pięknej posiadłości Blackhurst Manor...Tylko dlaczego zaczyna swoje poszukiwania tak pózno? Rok 2005- po śmierci Nell jej wnuczka, Cassandra, otrzymuje niespodziewany spadek. Chatka, która znajduje się na terenie posiadłości Blackhurst Manor cieszy się złą sławą z powodu bardzo ciemnego sekretu, który skrywa. To tam, w domku, który był zamknięty przez lata i w tajemniczym ogrodzie do niego należącym, Cassandra odkrywa całą prawdę o swojej rodzinie i powód, dla którego mała Nell została opuszczona przez wszystkich prawie sto lat wcześniej.

  • Milczący zamek

Eddie Burchill nigdy nie miała zbyt ciepłej relacji ze swoją matką , ale też nigdy nie zastanawiała się dlaczego tak było. Kiedy jednak pewnego niedzielnego popołudnia, do domu jej rodziców dotarł bardzo spózniony list z adresem zwrotnym do Zamku Milderhurst w hrabstwie Kent, Edie zaczęła podejrzewać, że za lodową maską jej matki kryje się jakaś tajemnica. Jako trzynastoletnia dziewczynka, matka Edie, została, razem z tysiącami innych dzieci, ewakuowana z Londynu. Właśnie wybuchła II wojna światowa i dzieci zbiorowo odsyłano na wieś. Tam, wybrana przez tajemniczą Juniper Blythe, dziewczynka trafiła do starego Zamku Milderhurst. Po 50 -ciu latach Edie trafia do tego samego zamku i jego ekscentrycznych mieszkanek, trzech sióstr. Otoczona murami rozpadającego się zamku Edie dowiaduje się więcej na temat przeszłości własnej matki, ale przy okazji odkrywa też inne sekrety pochowane w murach Milderhurst, sekrety, które czekały pół wieku na to, żeby się ujawnić.

Kate Morton to niesłychanie utalentowana, młoda pisarka rodem z Australii. Jej specjalność: współczesna powieść gotycka. Wszystkie jej książki gościły na pierwszych miejscach list bestsellerów. Autorka sprzedała ponad 7 milionów kopii, które przetłumaczone zostały na 26 języków i ukazały się w 38 krajach. Nie jest to "wielka literatura", nie daje nam przepisu na życie, nie sprzedaje uniwersalnych cytatów, ale za to zabiera nas w ekscytującą podróż. Podróże z Kate Morton nie są długie, zazwyczaj 2-3 dniowe, ale za to bardzo intensywne, podróże totalne.

Naprawdę warto sięgnąć po którąś z książek Kate Morton. Raz Kate Morton, na zawsze Kate Morton.

Magdalena Milhoux
(ladylhoux.blogspot.com)

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
inkarvillea (5.174.1.*)    |    09.04.2014 godz.20:44

Znam jej książki - odkryłam ja dość dawno. najlepszy jest dla mnie ,, Zapomniany ogród\" polecam

  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Wyjątkowe zestawy prezentowe na każdą kieszeń - podaruj ...

Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...

Top 5 masek do twarzy, które umilą ci jesienne wieczory

Długie, jesienne wieczory, zimno i plucha za oknem sprawiają, że nasze samopoczucie się pogarsza, popadamy w gorszy nastrój i często odbija się to także na ...

Tego lata zwróć szczególną uwagę na dermoochronę

Twoja skóra jest blada i zmęczona? Nic dziwnego. Długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach daje się we znaki. Postaw na specjalistyczną dermoochronę i korzystaj z ...

  POPULARNE  
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja
Co zabrałbyś na bezludną wyspę – analiza z ...