Dolina Stubai – zimowy urlop dla wymagających

Dogodna lokalizacja, cztery ośrodki narciarskie z infrastrukturą dla narciarzy, snowboardzistów, freeriderów i miłośników sanek, oferta dla rodzin w ramach BIG Family Stubai, doskonale utrzymane stoki oraz śnieg od października do czerwca – to wszystko przyciąga urlopowiczów do Doliny Stubai w Austrii. 

Jest kilka rzeczy, które są warunkiem udanego urlopu zimowego: dogodny dojazd, infrastruktura  do uprawiania różnych sportów zimowych (np. snow parki, tereny do freeride’u), dobrze przygotowane stoki o różnym poziomie trudności, pewność śniegu, nowoczesne udogodnienia oraz możliwości ciekawego spędzenia czasu także poza stokiem. Jeśli ma to być wyjazd rodzinny, ośrodek powinien zapewnić również odpowiednią opiekę i szkółki dla dzieci, dostosowane do ich wieku i umiejętności. Tak się dobrze składa, że wszystkie te warunki spełnia Dolina Stubai. 

Profesjonalnie utrzymane stoki i snow parki

Narciarze alpejscy uwielbiają długie zjazdy i ostre, energiczne zakręty po dobrze przygotowanych stokach. Wiedzą o tym operatorzy czterech ośrodków narciarskich w dolinie: na lodowcu Stubai (Stubaier Gletscher), Schlick 2000, Serlesbahnen przy Mieders oraz Elferlifte przy Neustift. Na lodowcu pokrywa śnieżna pojawia się już we wrześniu, a w pozostałych ośrodkach - w połowie listopada. Codziennie 58 tras narciarskich (wszystkie są dostępne w ramach Stubai Super Ski Pass) jest przygotowywanych przez ratraki. Dbałość o idealne warunki dla narciarzy idzie tu w parze z ochroną środowiska naturalnego, zgodnie z surowymi wymagania tyrolskiego prawa. 

Na samym lodowcu Stubai do dyspozycji narciarzy jest obszar o wielkości 200 hektarów.  Do tego dochodzi BIG Family Fun Slope, Moreboards Stubai Zoo Snowpark (z nowym, własnym wyciągiem) oraz łatwy stok Daunferner (trasa nr 7) dla rodzin z dziećmi i seniorów 50+. Nic więc dziwnego, że liczni turyści doceniają „Królestwo Śniegu”, jak określa się lodowiec Stubai, i lubią do niego powracać.

W ośrodku narciarskim Schlick 2000 w Fulpmes na miłośników nart czekają trzy, względnie nowe trasy o różnym stopniu trudności: „Kanonenrohr”, „Latschen” i „Wasserfall”, które powstały w zeszłym roku podczas budowy 6-osobowego wyciągu krzesełkowego Zirmachbahn. 

Wszystkie cztery ośrodki narciarskie nieustannie ulepszają swoją ofertę zimową, m.in. poprzez instalowanie nowych, wygodnych kolejek linowych, powiększanie stoków i terenów sportowych oraz fachowe utrzymywanie i oznakowywanie tras narciarskich. W dolinie dużą wagę przykłada się również do dbałości o szlaki narciarstwa biegowego (prawie 70 km) oraz szlaki wędrowne (ponad 80 km). 

Przewodniki dla sportów off-piste

Na lodowcu Stubai najlepsze trasy do jazdy w głębokim śniegu, znane dotychczas tylko tutejszym mieszkańcom, zostały namierzone i ujawnione przy pomocy GPS i filmów video. Freerideowców  kusi także ośrodek Schlick 2000 - lasami i stokami pokrytymi białym puchem, z rewelacyjnym widokiem na imponujące pasmo górskie Kalkkögel. Szlaki do wędrówek na rakietach śnieżnych, przez lasy spowite nietkniętym śniegiem, wiodą przez ośrodki Serles (przy Mieders) i Elfer (przy Neustift).

Korzystając z tych nienadzorowanych tras warto pamiętać, że wchodzi się na nie na własne ryzyko. Należy zadbać o swoje bezpieczeństwo sprawdzając wcześniej potencjalne zagrożenia na szlaku, sytuację lawinową oraz zabierając ze sobą odpowiedni sprzęt. Warto pomyśleć także o zaangażowaniu w wyprawę doświadczonego przewodnika górskiego. 

Certyfikowane trasy saneczkowe

W Dolinie Stubai znajduje się 11 naturalnych torów saneczkowych, które zapewniają radosną zabawę przez wiele godzin. Wszystkie trasy zostały urządzone zgodnie z wytycznymi regionu Tyrol, przyznającego oznaczenie „Tiroler Naturrodelbahn-Gütesiegel” („Odznaka Tyrolskiego Naturalnego Toru Saneczkowego”), co gwarantuje, że zostały sprawdzone pod kątem surowych kryteriów jakości i bezpieczeństwa. Przy czym nie trzeba samemu wchodzić pod górę, żeby dostać się na tory w Serles, Elfer i Schlick 2000. Można tam wjechać za pomocą lokalnego transportu, a sanki wynająć na dolnej lub górnej stacji wyciągu. Ciekawą propozycją jest wieczorne saneczkowanie (w godz. 19:30 do 21) oferowane w Elfer (trzy razy w tygodniu - w poniedziałki, środy i piątki), gdzie jedna z dwóch dostępnych wówczas tras jest oświetlana lampami oliwnymi, oraz na Schlick 2000 (w czwartki). 

BIG oferta dla najmniejszych

W całej Dolinie Stubai obowiązuje program BIG Family, ceniony przez gości z całego świata. Dzięki jego charakterystycznym cechom, takim jak: przyjazne nastawienie obsługi do dzieci, kompleksowe usługi, oferty dostosowywane do potrzeb rodzin z dziećmi i profesjonalna opieka dla milusińskich, dolina wielokrotnie otrzymywała tytuł „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“.  

Program BIG Family obejmuje m.in. bezpłatny przejazd czterema kolejkami linowymi dla dzieci do lat 10, podróżujących w towarzystwie dorosłego z biletem, kwatery w ramach Big Family homes (m.in. małe łóżeczka, kolorowa pościel), restauracje z ofertą dla dzieci, sklepy sportowe (np. na lodowcu Stubai rodzice mogą wynająć bezpłatnie sprzęt dla dzieci, jeśli wypożyczają go też dla siebie). 

Poczuj się jak w domu

W Dolinie Stubai jest pięć szkół narciarskich, gdzie instruktorzy snowboardingu, narciarstwa klasycznego i biegowego, przewodnicy górscy oraz wielojęzyczny personel służą pomocą tym, którzy chcą poprawić swoje umiejętności lub odkryć piękno okolicy. Maluchy można oddać pod opiekę wykwalifikowanej kadry w BIG Family Kinderland, Miniland i w przedszkolu na stacji Gamsgarten (lodowiec Stubai) oraz w BIG Ron's Kinderland i pokoju rozgrzewek na stacji pośredniej Froneben (Schlick 2000). 

O miłą atmosferę i niezapomniane wrażenia kulinarne dbają restauracje i schroniska w dolinie, serwujące świeże potrawy, przygotowane z lokalnych produktów. Natomiast miejsca noclegowe, oprócz uprzejmej obsługi, oferują dodatkowo zabiegi wellness i spa. 

Najciekawsze imprezy

Na urlopie nie może zabraknąć także rozrywek kulturalnych. Lodowiec Stubai kusi turystów leniwą atmosferą Oktoberfest (aka Weiße Wies'n) (11-12.10.2014) oraz popisami snowboardzistów podczas Moreboards Stubai Premiere w snowparku Stubai Zoo (17-19.10.2014). Schlick 2000 zaprasza na imprezę otwarcia sezonu - Winter Opening (6.12.2014) oraz regularne, wieczorne pokazy Night-Shows ze śmiałymi akrobacjami freestyle’owymi i fajerwerkami. 

Na lodowcu Stubai podczas SportScheck Gletscher Testival (6-11.9.2014) jak zwykle będzie można przetestować i wypożyczyć nowy sprzęt, a w ramach szkolenia przeciwlawinowego SAAC (15-16.11.2014, 25-26.04.2015) zdobyć niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu bezpieczeństwa. Dla amatorów freeride'u zaplanowano obóz treningowy Powder Department Freeride Camp (20-22.02.2015).

Restauracja Schaufelspitz, wyróżniona 14 punktami przez przewodnik kulinarny Gault Millau, już po raz czwarty przygotuje noc smakosza Dine & Wine (9.01. oraz 10.01.2015).  Na jarmarku w Neustift (Bauernmarkt), regularnie – co piątek, można kupić lokalne produkty domowej roboty.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja