Do obejrzenia w Halloween...

  • "Psychoza" (1960)

Marion Crane pracuje jako sekretarka. Spotyka się z Samem, jednak nie wie, czy ten związek ma przyszłość. Pewnego dnia szef finalizuje transakcję, i Marion ma wpłacić do banku czterdzieści tysięcy dolarów. Jest piątek. Marion mówi szefowi, że źle się czuje, i po wizycie w banku pojedzie od razu do domu. W banku się jednak nie pojawia, lecz ucieka z gotówką, sama jeszcze nie wie dokładnie gdzie. Po długiej jeździe zatrzymuje się na poboczu, aby odpocząć. Budzi ją rano stukanie w szybę - policjant podejrzliwie się jej przygląda. Marion wjeżdża do miasta, w szybkim tempie zmienia samochód i jedzie dalej. W końcu, zmęczona, zatrzymuje się w mało uczęszczanym "The Bates Motel", prowadzonym przez młodego Normana Batesa, który, wyraźnie nią zainteresowany, proponuje jej kolację.. Jednak historia Marion to dopiero początek całego ciągu zdarzeń.

  • "Dziecko Rosemary" (1968)

Nowy Jork, rok 1965. Aktor Guy Woodhouse (John Cassavetes) i jego żona Rosemary (Mia Farrow) wynajmują mieszkanie w starej kamienicy. Kilka dni później młoda sąsiadka popełnia samobójstwo, zaś Woodhouse'owie poznają starsze małżeństwo: Minnie (Ruth Gordon) i Romana (Sidney Blackmer) Castavetów, którzy przygarnęli kobietę. Guy jest pod wrażeniem sąsiadów, Rosemary, zniechęcona wścibstwem Minnie, zachowuje wobec nich rezerwę. Wkrótce Guy dowiaduje się, że jego kontrkandydat do ważnej roli oślepł, a rola przypadła jemu. Urządza dla żony i siebie romantyczną kolację z deserem przygotowanym przez Minnie. Rosemary dostaje silnych zawrotów głowy. W sennych majakach widzi "demoniczne oczy" gwałcącego ją mężczyzny. Kilka tygodni później dowiaduje się, że jest w ciąży i za radą Castavetów oddaje się pod opiekę doktora Sapirsteina (Ralph Bellamy). Przyjaciel Rosemary, Hutch (Maurice Evans), jest zaniepokojony jej wyglądem i bólami ignorowanymi przez lekarza. Gdy po kilku miesiącach bóle nie mijają, przyjaciółki doradzają Rosemary zasięgnięcie opinii innego lekarza, na co Guy reaguje odmową. Kilka tygodni przed porodem Rosemary dowiaduje się o śmierci Hutcha, który spędził ostatnie miesiące w szpitalu po nieoczekiwanym ataku śpiączki. Tuż przed śmiercią kazał jej jednak przeczytać tajemniczą książkę o czarnej magii.

  • "Lśnienie" (1980)

Jack Torrance (Jack Nicholson) pracuje jako kurator w hotelu Overlook w górach stanu Colorado. Hotel jest zamknięty na zimę i Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami w budynku. Kiedy burze śnieżne blokują rodzinę Torrance'ów w hotelu Danny, syn Jacka, który ma nadprzyrodzone telepatyczne zdolności odkrywa, że hotel jest nawiedzony i duchy powoli doprowadzają jego ojca do obłędu. Kiedy Jack spotyka ducha pana Grady, poprzedniego kuratora hotelu, sytuacja staje się coraz groźniejsza.

  • "Egzorcysta" (1973)

Aktorka Chris McNeil, zaniepokojona dziwnym zachowaniem córki, zwraca się o pomoc do lekarzy. Wyniki badań potwierdzają wstępną diagnozę, że Regan jest całkowicie zdrowa. Tymczasem stan dziewczynki się pogarsza. Kiedy aktorka wraca z planu zdjęciowego do domu, córka nagle atakuje matkę, która jest zmuszona przywiązać ją do łóżka. Zdesperowana Chris teraz szuka pomocy u młodego księdza, ojca Karrasa. On dochodzi do wniosku, że szatan opętał Regan. Chcąc wypędzić z niej diabła, Karras wzywa doświadczonego egzorcystę, ojca Merrina.

  • "Koszmar z ulicy Wiązów" (1984)

Nancy (Heather Langenkamp) coraz częściej miewa koszmary z Freddym Kruegerem (Robert Englund) w roli głównej, który chce ją zabić. Ten pan znany jest dzieciom z wyliczanek i pewnie nieraz maluchy były straszone przez rodziców słowami: "Jak będziesz niegrzeczny to przyjdzie po ciebie Freddy". Jedna z koleżanek Nancy w czasie takiego snu nagle zaczyna się szarpać, potem zostaje zabita przez niewidzialnego napastnika. Jedynym świadkiem jest chłopak ofiary, który automatycznie staje się podejrzanym o dokonanie morderstwa. Rozpoczyna się walka, w której jest jedna zasada - "Cokolwiek byś nie robił, nie zasypiaj!"

  • "Teksańska masakra piłą mechaniczną" (1974)

Głośny debiut Tobe Hoopera uważany dziś za klasykę gatunku i prekursor krwawych filmów gore. Na odludnych terenach stanu Teksas grasuje rodzina kanibali, polująca na turystów. Wyróżnia się w niej niejaki "Leatherface" noszący maskę z ludzkiej skóry, mordujący przy pomocy tytułowej piły mechanicznej. Widzowie przyzwyczajeni do różnych potworków, wampirów i innych nadprzyrodzonych rzeczy byli zszokowani. Jeszcze nigdy zło nie było takie realne, tak blisko.

  • "Halloween" (1978)

Jeden z najlepszych niezależnych filmów w dziejach kinematografii USA. Michael Myers (Tony Moran), uciekinier z domu psychiatrycznego, który jako sześciolatek brutalnie zamordował siostrę, powraca do rodzinnego Haddonfield. Tuż za nim podąża leczący go od kilku lat doktor Loomis (Donald Pleasence), chcąc ostrzec mieszkańców przed psychopatą. Tymczasem senne zazwyczaj miasteczko przygotowuje się do święta Halloween. Jedna z nastolatek, Laurie (Jamie Lee Curtis), nie zdaje sobie sprawy, że jest obserwowana przez nieobliczalnego zbiega. Niskobudżetowy film Johna Carpentera, zrealizowany za 300 tysięcy dolarów, przyniósł 47 milionów dolarów zysku. Co ważniejsze: ukształtował kanon gatunku, doczekując się wielu kontynuacji. Rozpoczął też międzynarodową karierę debiutującej w nim Jamie Lee Curtis.

  • "Martwe zło" (1981)

Ash wraz z przyjaciółmi wybiera się do lasu, aby wypocząć. Kiedy bohaterowie dojeżdżają na miejsce, od razu w oczy rzuca im się chatka, w której będą mieszkać. Otóż domek wygląda na splądrowany i doprawdy przerażający, ale mimo wszystko młodzi ludzie wprowadzają się. Po jakimś czasie Scotty oraz Ash znajdują w piwnicy dziwne rekwizyty, ale uwagę Asha przykuwa sztylet wraz z tajemniczą księgą. W nocy, gdy zbiera się cała grupa, odtworzona zostaje jedna z taśm magnetofonowych, na której zarejestrowane są zaklęcia z księgi Necronomiconu, przywołujące pradawne demony. Zło zostało wskrzeszone, a tych, którzy je przebudzili czeka straszliwa kara...

  • "Carrie" (1976)

"Carrie" to ekranizacja pierwszej powieści amerykańskiego pisarza Stephena Kinga. Margaret White, ortodoksyjna chrześcijanka, po stracie męża samotnie wychowuje siedemnastoletnią córkę Carrie. Matka uważa Carrie za przekleństwo boże, a wszelkie jej wady tłumaczy jako kary boskie, całkowicie negując jakiekolwiek wyjaśnienia naukowe. Kobieta jednak nie wie, że jej córka posiada psychokinetyczną moc zdolną spowodować okrutną tragedię, którą mieszkańcy miasteczka Chamberlain mogą popamiętać do końca życia.

  • "Duch" (1982)

Szczęśliwa rodzina przeprowadza się do wymarzonego domu. Po pewnym czasie zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy. Upiorne drzewo stojące za oknem próbuje zjeść chłopca, a mała dziewczynka oglądając telewizję zostaje porwana przez tytułowego ducha. Rodzice dziewczynki postanawiają wezwać na pomoc parapsychologów, którzy odkrywają, że ich dom stoi na starym indiańskim cmentarzu.

  • "Kult" (1973)

Szkocki policjant, sierżant Howie odbiera anonimowy list od ludności wyspy Summerisle, w którym ludzie proszą go aby podjął się śledztwa w sprawie zaginienia małej dziewczynki. Howie daje się na odległą wyspę i odkrywa tajemnicze zakonspirowane, ciasno powiązane neo-pogańskie społeczeństwo... Jako pobożny Chrześcijanin nasz bohater jest zszokowany otwartością seksualną tubylców i rytualnym przywiązaniem do "starych dóbr". Z czasem gdy sprawa zaginięcia dziecka zostaje rozwiązana, sierżant zaczyna podejrzewać, iż dziewczynka została poświęcona w ofierze. W filmie, w zimnej kolejności prawda ujawnia się gdy Sierżant Howie spotyka "Wicker Mana"...

  • "Nie oglądaj się teraz" (1973)

John i Laura Baxter są małżeństwem i mieszkają w Wenecji. Pewnego dnia spotykają dwie siosty - starsze panie. Jedna z nich utrzymuje, że jest wróżką. Twierdzi, że widzi ducha zmarłej córki Baxterów. Dziewczynka utonęła niedługo wcześniej. Laura jest zaintrygowana, a John - obojętny. Jednakże sam miewa wizje, w których widzi córkę spacerujacą po ulicy w czerwonym płaszczu lub też żonę wraz z poznanymi staruszkami na czarnej, żałobnej gondoli.

  • "Milczenie owiec" (1991)

Agentce FBI, Clarise Starling, zostaje powierzona sprawa "Buffalo Billa", seryjnego mordercy wyróżniającego się szczególnym okrucieństwem wobec swych ofiar, które odziera ze skóry. Sprawę pomaga jej rozwikłać inny, niezwykle inteligentny i niebezpieczny morderca - Hannibal Lecter - pacjent więziennego centrum psychiatrycznego. Hannibal jest zauroczony Clarice, a w zamian za odkrywanie przez nią części swej przeszłości, kawałek po kawałku odkrywa dla niej tajemnicę morderstw.

  • "Siedem" (1995)

Dwaj policjanci: czarnoskóry William Somerset (Morgan Freeman) i biały David Mills (Brad Pitt) skrajnie się różnią. Somerset jest apatycznym, zmęczonym życiem samotnikiem, który z obawy przed odpowiedzialnością nie założył rodziny. Od wymarzonej emerytury dzieli go tylko jeden dzień. Podczas 30-letniej pracy w policji ani razu nie użył broni. Jest jednak świetnym detektywem, doskonale kojarzącym fakty. Mills natomiast to porywczy, pełen energii młodzieniec. Wraz z żoną Tracy przenieśli się ze spokojnej prowincji do dużego miasta. Woli on działać niż analizować i bardzo angażuje się w swoją pracę. W wielkim mieście, w którym obaj pełnią służbę, panuje siedem grzechów głównych: lenistwo, chciwość, żądza, obżarstwo, pycha, zazdrość i gniew. Tu również grasuje tajemniczy "mściciel". Pierwszą ofiarą odkrytą przez policję jest mężczyzna, który zmarł w wyniku obżarstwa pod przymusem. Wkrótce policjanci znajdują drugą ofiarę, którą jest bogaty adwokat. W jego domu morderca zostawił krwawy napis: "chciwość". Somerset wysuwa hipotezę, że ostatnie zbrodnie to dzieło seryjnego, psychopatycznego mordercy.

  • "Blair Witch Project" (1999)

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów. Trójka studentów szkoły filmowej wyposażonych w kamery wideo i podstawowy ekwipunek turystyczny, wyrusza na wyprawę w okolice Burkittesville, żeby nakręcić dokumentalny film inspirowany lokalną legendą o Wiedźmie z Blair. Legenda głosi, że od dwóch wieków w okolicznych lasach wiedźmy torturowały i zabijały dzieci. To co miało być prostym zadaniem zmieniło się w koszmar. Studentów już nigdy nie odnaleziono.

  • "The Ring" (2002)

Wśród ludzi krąży kaseta wideo zawierająca obrazy jak z sennych koszmarów, których obejrzenie kończy się telefonem zapowiadającym śmierć osoby oglądającej kasetę dokładnie w ciągu siedmiu dni. Reporterka Rachel Keller była nastawiona dosyć sceptycznie do całej historii, do momentu, kiedy dokładnie w tydzień po obejrzeniu kasety czwórka nastolatków zginęła w tajemniczych okolicznościach. Wiedziona ciekawością, Rachel odnajduje kastę i... ogląda ją. Teraz to ona musi skorzystać z pomocy przyjaciela Noaha, aby ocalić życie swoje oraz swojego syna.

  • "Omen" (2006)

A gdy dopełnią swojego świadectwa, Bestia, która wychodzi z Czeluści, wyda im wojnę, zwycięży ich i zabije.

Dla wielu słowa z Apokalipsy Św. Jana są zapowiedzią przerażającej przyszłości, inni uważają wszak, że to fragmenty historii, jaka ożyje w naszych czasach. Znaki, jak twierdzą są wokół nas: choćby ataki terrorystyczne czy gwałtowne zmiany pogody, a to przecież nie wszystko... Bywa, że czas nadejścia Antychrysta wiąże się z numerologiczną sekwencją cyfr "666", oznaczeniem Szatana. Antychryst ma zostać obdarzony swą siłą bezpośrednio przez Szatana, aby ustanowić swoje królestwo na Ziemi - znak nadchodzącego Armagedonu... Ale Robert Thorn nie zważa na takie mroczne przepowiednie. Doświadczony amerykański dyplomata myśli o czym innym. Jego żona, Kathryn, przeszła właśnie ciężki poród i jeszcze nie wie, że ich dziecko zmarło. Zrozpaczony po stracie Thorn koncentruje swoje myśli na Kathryn, która ma za sobą już dwa poronienia. Wiadomość o śmierci trzeciego dziecka może ją ostatecznie zdruzgotać. Szpitalny kapelan, ojciec Spiletto, pokazuje Thornowi inne dziecko urodzone tej nocy, którego matka zmarła przy porodzie. Kapłan przekonuje dyplomatę, by uznał chłopca za swego, nigdy nie powiedział prawdy Kathryn, by wspólnie wychowywać Damiena, jak nazwali chłopca, jak swego własnego syna. Kathryn przytula niemowlę, ciesząc się macierzyństwem; wydaje się, że Thorn podjął właściwą decyzję. Kariera dyplomaty rozwija się pomyślnie - Thorn zostaje amerykańskim ambasadorem w Wielkiej Brytanii i rodzina zamieszkuje w posiadłości pod Londynem. Jednakże dochodzi do paru niepokojących zdarzeń, dotyczących w jakimś sensie pięcioletniego obecnie Damiena. Oto opiekunka chłopca wiesza się podczas przyjęcia urodzinowego malca, jakiś dziwny ksiądz próbuje przed czymś ostrzec Thorna, wycieczka do zoo kończy się wybuchem szału, Damien dostaje histerii przed pójściem do kościoła, a na serii fotografii pojawiają się bure plamy zwiastujące nagłą śmierć. Kłopotliwe incydenty stają się coraz częstsze: z Damienem dzieje się coś złego, bardzo złego. Pojawia się pani Baylock, nowa opiekunka, która zdaje się oddawać chłopcu dewocyjną cześć. Na rodzinę pada cień tragedii. Wkrótce Thorn poznaje prawdę: Damien nie jest zwyczajnym dzieckiem, ale od dawna wieszczonym Antychrystem. Thorn musi poświęcić siebie, aby ocalić świat przed niewyobrażalną trwogą, jaka go czeka. Przepowiednia jest jasna, a znaki niepodważalne: nadchodzi Armagedon. Dnia 6.6.06 objawi się omen i wypełnią się nasze najczarniejsze lęki.

  • "Dziewiąte wrota" (1999)

Dean Corso jest nowojorskim bibliofilem, który specjalizuje się w odnajdywaniu bezcennych pierwodruków i niedostępnych wydań dla kolekcjonerów gotowych zapłacić za nie każdą cenę. Łączy rozległą wiedzę z bezpośrednimi manierami i wprawnym okiem. Jest przy tym nieco cyniczny i odrobinę amoralny - aby osiągnąć zamierzony cel, nie cofnie się przed niczym. Gdy w grę wchodzi oszustwo, nie waha się ani chwili. W ten sposób udaje mu się zdobyć niezwykle rzadkie, czterotomowe wydanie "Don Kichota", za które płaci nieświadomemu właścicielowi śmiesznie niską cenę. Corso otrzymuje niezwykłe zlecenie od wydawcy Borisa Balkana, który w swej klimatyzowanej bibliotece gromadzi wyłącznie dzieła poświęcone diabłu. Balkan wszedł ostatnio w posiadanie długo poszukiwanego egzemplarza satanicznej księgi zatytułowanej "Dziewięć wrót Królestwa Cieni". Nabył ją od innego kolekcjonera, Andrew Telfera, który popełnił samobójstwo w dzień po dokonaniu transakcji. Księga ilustrowana jest dziewięcioma rycinami, które poprawnie zinterpretowane i ułożone mają przywołać diabła i otworzyć wrota do Świata Podziemnego. Autor opublikowanej w 1666 księgi, wenecjanin Aristide Torchia, zaadaptował ją z legendarnego dzieła napisanego przez Szatana we własnej osobie, za co wyrokiem Świętej Inkwizycji spłonął na stosie. Na świecie zachowały się zaledwie trzy egzemplarze "Dziewięciu wrót" i Balkan jest przekonany, że coś jest nie tak z jego egzemplarzem. Podejrzewa, że tylko jeden z zachowanych egzemplarzy jest w pełni autentyczny. Oferując wysokie honorarium, zleca Corso, by wyruszył do Portugalii i Francji, odszukał pozostałe egzemplarze i porównał je ze zdobytym przez niego. Corso, który wierzy w potęgę pieniądza, a nie diabła, przyjmuje zlecenie... Wkrótce jego życiem wstrząsa seria niesamowitych i niewytłumaczalnych przypadków. Jego mieszkanie zostaje splądrowane przez nieznanych sprawców, on sam zaś prześladowany jest przez tajemniczą blondynkę, którą po raz pierwszy spotyka na wykładzie demonologii zorganizowanym przez Borisa Balkana. Wdowa po Telferze, piękna Liana wydaje się nie przywiązywać większej wagi do księgi, którą sprzedał jej mąż, wkrótce jednak nieoczekiwanie zmienia zdanie i wykazuje niezwykłą determinację w jej odzyskaniu... Corso ukrywa księgę u swego przyjaciela Berniego, którego wkrótce znajduje powieszonego w pozie takiej, jak na jednej z rycin ilustrujących "Dziewięć wrót". Dzwoni do Balkana, by zrezygnować z prowadzenia sprawy, ten jednak oferuje mu większe wynagrodzenie. Corso ulega, coraz bardziej zafascynowany tajemniczą księga. Wkrótce wyrusza do Europy, gdzie wciągnięty zostaje w szereg tajemniczych wydarzeń, które znajdują swoje odbicie w rycinach ilustrujących niezwykłą księgę...

  • "Paranormal Activity" (2007)

Młoda para podejrzewa, że ich dom jest nawiedzony przez jakąś złowrogą istotę. Organizują więc monitoring, aby uchwycić dowody na to, co się dzieje, kiedy śpią. Ich nagrania z monitoringu oraz amatorskich filmów wideo zostały zmontowane w 99-minutowy, pełnometrażowy film fabularny. Okazuje się, że część materiału filmowego jest wręcz niewiarygodna, a interpretacja przedstawionych wydarzeń pozostawiona jest widzowi.

  • "Naznaczony" (2010)

Młoda rodzina, Josh (Patrick Wilson) i jego żona Renai (Rose Byrne) oraz trójka ich dzieci przeprowadzają się do nowego domu, w którym zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Jeden z ich synów - Dalton (Ty Simpkins) ma wypadek i zapada w śpiączkę. Gdy kolejne przerażające wydarzenia mają miejsce, mieszkańcy decydują się zmienić dom. Jednak niczego to nie rozwiązuje, ponieważ wciąż nawiedzani są przez demony przeszłości. Postanawiają więc wynająć ekipę paranormalnych ekspertów, która dokonuje przerażającego odkrycia. To nie dom jest problemem, ale ciało ich syna będącego w śpiączce, które jest magnesem dla wrogich, mściwych istot.

  • "Pozwól mi wejść" (2008)

Dwunastoletni Oskar jest wrażliwym, nieco bojaźliwym chłopcem, prześladowanym przez silniejszych kolegów z klasy. Jego rówieśniczka - blada i zawsze poważna Eli wychodzi z domu tylko w nocy. Spotykają się na blokowym podwórku szwedzkiego osiedla gdzieś na peryferiach miasta. Wraz z pojawieniem się dziewczynki, w okolicy zaczynają się dziać przerażające i trudne do wytłumaczenia rzeczy. Wspólnym mianownikiem tych zdarzeń jest krew. Zamkniętego w sobie chłopca, wydaje się to fascynować. Potrwa to dopóki Oskar nie odkryje, że Eli jest... wampirem. Szwedzki filmowiec Tomas Alfredson przedstawia bardzo sugestywny i nietypowy obraz dorastania. Przyjaźń, odrzucenie i przywiązanie splatają się w tym niepokojącym, mrocznym i poetyckim zarazem filmie opartym na bestsellerowej powieści Johna Ajvide Lingqvista, okrzykniętego ‘drugim Stephenem Kingiem.

  • "Inni" (2001)

Grace wraz z dziećmi mieszka w olbrzymim domu mieszczącym się na wyspie u wybrzeży Anglii. Mąż Grace przebywa na wojnie i rodzina z niepokojem oczekuje nie tylko jego powrotu, ale każdej wiadomości od niego. Dzieci Grace cierpią na poważną chorobę, która uniemożliwia im przebywanie na słońcu. W związku z tym ich życie na wyspie reguluje szereg zasad, których łamać nie wolno. Pewnego dnia jednak Grace zostaje zmuszona do przyjęcia na służbę kilku mieszkańców wyspy. Wraz z ich przybyciem w posiadłości zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

  • "Zemsta po latach" (1980)

John Russell, kompozytor i profesor muzyki, traci w wypadku samochodowym żonę i córkę. W poszukiwaniu zapomnienia i spokoju przenosi się do starego, opuszczonego od dwudziestu lat domu na odludziu gdzie zamierza komponować i zebrać się po stracie rodziny. Szybko jednak okazuje się że dom kryje w sobie przerażające sekrety poprzednich mieszkańców. Odkrycie makabrycznej prawdy nie pozwala Johnowi pozostawić jej samej sobie.

  • "REC" (2007)

Kolejny po "Labiryncie fauna" i "Sierocińcu" fenomen hiszpańskiego kina grozy. Uznany za najbardziej nowatorski horror tej dekady i absolutny przełom w historii gatunku. Ekipa lokalnej telewizji towarzyszy brygadzie strażaków w ich nocnym dyżurze. Reportaż ma przybliżyć widzom pracę zawodowców - od zwykłych zadań, aż po chwile ekstremalnego ryzyka. Jednakże już przy pierwszej interwencji sytuacja wymyka się spod kontroli, a to co miało być rutynową procedurą zmienia się w piekło. Ekipa telewizyjna wraz z kilkoma strażakami zostaje uwięziona w budynku, w którym dzieją się niewyjaśnione rzeczy. Bohaterowie muszą stawić czoła czemuś przerażającemu i bezwzględnemu, czego nie potrafią nawet nazwać. Rozpoczyna się, cały czas rejestrowana przez kamerę, walka o przetrwanie.

  • "Dom w głębi lasu" (2012)

Nowy horror twórców "The Avengers" i "Projekt: Monster" z Chrisem Hemsworthem ("Thor") w roli głównej. "Piła" była przy nim jedynie niewinną zabawą. Grupa studentów wybiera się na weekend do domku w lesie, gdzie z dala od cywilizacji mogą robić wszystko, na co przyjdzie im ochota. W miejscu, do którego dotrą nie ma zasięgu komórek, a GPS nie odnajduje go na mapie. Jak mówi spotkany w pobliżu farmer "Mogę pomóc wam tam dotrzeć, ale wydostać się będziecie musieli na własną rękę". Ale czy będą w stanie? Jeśli sądzisz, że już znasz tę historię, zastanów się raz jeszcze.

  • "Krzyk" (1996)

 

W małym miasteczku Woodsboro grasuje seryjny zabójca. Swe ofiary wybiera spośród uczniów miejscowej szkoły. Dzwoni do nich, proponując quiz ze znajomości popularnych filmów grozy. Horror zaczyna się, gdy nieszczęśnik popełnia błąd. Sidney Prescott jeszcze nie doszła do siebie po stracie matki, która została zamordowana przed rokiem. Dokładnie w rocznicę jej śmierci odbiera telefon od tajemniczego nieznajomego proponującego jej dziwną grę: "Cześć Sidney, lubisz horrory?"

  • "Zejście" (2005)

Film Neila Marshalla opowiada losy sześciu dziewczyn, które decydują się na wycieczkę do jaskiń w dzikich rejonach Appalachów. Zawał skalny odcina im drogę powrotu. Muszą odnaleźć inne wyjście. Posuwają się w głąb góry, lecz warunki stają się coraz trudniejsze. Tracą latarki, są obolałe i głodne. Żadna z nich nawet nie przeczuwa, że wkroczyły na cudzy teren. Czyj? W ciemnościach czają się pierwotne, człekokształtne istoty, które przez tysiąclecia perfekcyjnie przystosowały się do życia bez światła. Nie mają oczu, dysponują zaś świetnym słuchem. Doskonale wspinają się po skałach. Są dynamiczne, dzikie i bardzo złe... Gdy ludzie wkraczają do ich świata, atakują intruzów i zażarcie bronią swego terytorium. Dziewczyny, aby przeżyć, muszą stanąć do walki i obudzić w sobie pierwotne instynkty.

  • "Sinister" (2012)

Najnowszy horror producenta serii Paranormal Activity oraz scenarzysty i reżysera "Egzorcyzmów Emily Rose". Dom na przedmieściach. Ellison (Ethan Hawke), autor powieści sensacyjnych, wprowadza się tu z rodziną. Na strychu znajduje taśmy, kroniki filmowe poprzednich mieszkańców. Zapis ich życia i śmierci. Morderstwa powtarzają się tu od lat. Wszystkie zbrodnie coś łączy. Ellison chce rozwiązać zagadkę. Ciekawość jest silniejsza niż strach, aż do momentu kiedy zło zapisane na taśmach, staje się rzeczywistością i zagraża już nie tylko jemu, ale także jego rodzinie.

  • "Piknik pod wiszącą skałą" (1975)

Australia, 14 lutego roku 1900, dzień świętego Walentego, sobota. Grupa uczennic ze szkoły dla panien w Appleyard brała udział w pikniku przy Wiszącej Skale - lokalnej atrakcji turystycznej w pobliżu góry Macedon w stanie Victoria. W godzinach popołudniowych cztery z nich odłączają się od grupy, by z bliska obejrzeć kamienny masyw. Powraca tylko jedna. Pozostałe, tak jak i idącą za nimi nauczycielką matematyki (Vivean Gray), znikają na zawsze bez śladu.

  • "Wolf Creek" (1975)

Film opwiada o trójce wspólnie podróżujących znajomych, imprezujących i zwiedzających. Wszysto świtnie się układa dopóki ich samochód nie przestaje działać koło ogromnego krateru w miejscowości o nazwie "Wolf creek". Zrezygnowani podróżni spotykają jednak "szczęśliwie" "przypadkowo" przejeżdżającego mężczyznę o imieniu Mick, który proponuje im pomoc. Początkowo niepewni, ostatecznie przyjmują oferowaną pomoc, i zgadzają się na odholowanie do siedziby Micka, gdzie spędzają miły wieczór. Jednak kiedy się budzą okazuje się że ich wybawiciel wcale nie jest tym na kogo wyglądał.

  • "Sierociniec" (2007)

Laura spędziła dzieciństwo dorastając w sierocińcu. Teraz jako trzydziestoletnia kobieta powraca w rodzinne strony wraz z mężem Carlosem i siedmioletnim synkiem, Simonem. W starym i zaniedbanym sierocińcu postanawia stworzyć ośrodek dla dzieci niepełnosprawnych. Nowy dom i tajemnicza okolica, oraz ciężka choroba pobudzają wyobraźnię jej syna. Chłopiec wymyślać nieprawdopodobne opowieści o wyimaginowanych przyjaciołach których tylko on widzi. Sytuacja ta zaczyna bardzoo niepokoić Laurę, tym bardziej, że przywołuje echa dawno zapomnianych, dręczących wspomnień z jej własnego dzieciństwa. Jest przekonana, że coś przerażającego kryje się w murach starego domu. Coś, co tylko czeka, by się ujawnić i wyrządzić ogromną krzywdę jej bliskim, za wszelka cenę pragnie chronić rodzinę i odkryć co tak naprawdę czai się w zakątkach mrocznego sierocińca...

  • "Dziewiąta sesja" (2001)

Właściciele firmy zajmującej się usuwaniem azbestu walczą o kontrakt na oczyszczenie starego budynku, w którym niegdyś mieścił się szpital psychiatryczny. Otrzymują to zlecenie, bo podejmują się niemal niemożliwego: gwarantują, że uporają się z tym w ciągu góra dwóch tygodni. Pięcioosobowa ekipa zabiera się do pracy. Zadanie okazuje się trudne nie tylko ze względu na napięty termin, ale także na dziwne odkrycia, których tam dokonuje.

  • "Twin Peaks: Ogniu krocz ze mną" (1992)

Prequel serialu Twin Peaks, opowiadajcy o wydarzeniach prowadzących do zabójstwa Laury Palmer. Stan Waszyngton. Agenci FBI Chester Desmond i Sam Stanley prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa Teresy Banks. Agent Desmond odkrywa pewne poszlaki, a następnie znika w tajemniczych okolicznościach. Tymczasem Agent Dale Cooper uważa, że zabójca znów da o sobie znać. Rok później w Twin Peaks, Laura Palmer spotyka się zarówno z Bobbym Briggsem (który dostarcza jej narkotyków od których jest coraz bardziej uzależniona), jak i z motocyklistą Jamesem Hurleyem. Nachodzi ją tajemniczy BOB. Wkrótce Laura odkrywa kim BOB jest naprawdę...

  • "Zagubiona autostrada" (1997)

Saksofonista Fred Madison (Bill Pullman) znajduje na schodach swej luksusowej rezydencji tajemniczą kasete video, na której ktoś zarejestrował okrutną zbrodnię popełnioną w sypialni jego domu. Zakrwawioną ofiarą okazuje się być żona Freda, Renee (Patricia Arquette), zabójcą - on sam. Wezwana policja aresztuje muzyka, by po kilku dniach odkryć, że w celi - zamiast żonobójcy - więziony jest nieznany młody mężczyzna...

  • "Miasteczko Salem" (2004)

Pisarz Ben Mears powraca do małego miasteczka w stanie Main, zwanego Salem, w którym spędził kilka lat jako dziecko, z zamiarem napisania książki. W krótce potem do miasteczka przybywa także handlarz antykami (Donald Sutherland) wraz ze swoim wspólnikiem (Rutger Hauer). Wówczas w mieście zaczyna umierać coraz więcej ludzi na ostrą anemię. Okazuje się iż tajemniczy wspólnik handlarza Straykera, Barlow jest groźnym wampirem, który zamierza na stałe osiedlić się w Salem. I oto wtedy Ben wraz z szeryfem, nauczycielem angielskiego, kelnerką oraz 12 letnim chłopcem rozpoczynają walkę z plagą wampirów.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Kwasy w pielęgnacji zimowej - które wybrać i jak ...

Kwasy to temat, który powraca z ogromnym echem jesienią i pozostaje z nami zazwyczaj przez całą zimę. Ta pora roku pozwala odrobinę zaszaleć ze składnikami ...

Pogotowie kosmetyczne - regeneracja skóry zimą

Zima to wyjątkowo trudny okres dla skóry, szczególnie tej wrażliwej, nadreaktywnej, czy suchej. Mróz, zmiany temperatury, wiatr i suche powietrze w pomieszczeniach ...

Wyjątkowe zestawy prezentowe na każdą kieszeń - podaruj ...

Mikołajki tuż tuż, został miesiąc do świąt więc to idealny moment, aby pomyśleć o prezentach na Gwiazdkę. Nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę i w ...

  POPULARNE  
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja
10 najdroższych perfum świata