Carska roszada - Recenzja

Koniec XIX wieku, Warszawa. Miasto niespokojne, dopiero co spacyfikowane po kolejnym spisku antycarskim. Miasto wielkich interesów i ekskluzywnych hoteli, ale też dzielnic biedy i zawszonych burdeli. Miasto, w którym ktoś w okrutny sposób morduje kobiety... Estar Pawłowicz Van Houten, tajny urzędnik do zadań specjalnych, przyjeżdża ze stolicy Imperium, by wyjaśnić sprawę zabójstw młodych kobiet. Musiał radzić sobie już z podobnymi wyzwaniami, nie tylko w Rosji. W pracy śledczego wykorzystuje najnowsze zdobycze nauki i techniki. Czasem wywołuje to podziw, a czasem niesmak kolegów z policji.

Dopiero w Warszawie Van Houten orientuje się, że sprawa ma drugie, a nawet trzecie dno. Zaczyna się rozgrywka sięgająca szczytów władzy i europejskich dworów monarszych. Szpiedzy, mordercy, zboczeńcy, piękne kobiety, spiski, zabójstwa – oto świat tajnego radcy Estara Pawłowicza.

Carska roszada jest nie tylko emocjonującą, trzymającą w napięciu opowieścią kryminalno-szpiegowską. To także bogaty, soczysty i chwilami szokujący obraz dawnej Warszawy, w której krzyżowały się interesy największych ówczesnym mocarstw.

Autor: Melchior Medard
Wydawnictwo: Wydawnictwo ERICA

Wybrane recenzje:

 „Carska Roszada” wciągnęła mnie już od pierwszych stron i trzymała w napięciu do samego końca. Uwielbiam książki gdzie do końca nie wiadomo o co chodzi, kto jest winny a kto nie, gdzie miłość, przeplata się ze zbrodnią. Książka jest wielowątkowa , Rozwikłanie sprawy jest bardzo zaskakujące. Mamy w niej brutalne morderstwa na kobietach lekkich obyczajów, jest też afera szpiegowska, mamy flirt kończący się tragicznie a dla bardziej wymagających piękną scenę erotyczną rozgrywającą się pomiędzy dwiema kobietami.

Pięknie opisana jest XIX wieczna Warszawa. Poznajemy realia życia w ówczesnej epoce, gdzie bieda przenika się z bogactwem, modę panującą w tamtym czasie, klimat miasta a także ówczesne nowinki techniczne. Książka jest godna polecenia, akcja szybko się rozwija, nie ma miejsca na nudę. Litery są duże, na szarym papierze, także oczy się nie męczą podczas czytania. To wszystko sprawia, że książkę jesteśmy w stanie przeczytać w jeden dzień.

Emilia Mikołajczak

"Carska roszada" zachwyca od samego początku. Dawno bowiem nie widziałam tak pięknej okładki! Przenosimy się do XIX-wiecznej Warszawy, gdzie od jakiegoś czasu dochodzi do morderstw młodych kobiet, szczególnie prostytutek. Kwestia zabójstwa kobiet jest trudna i zawiła. Ofiary są oszpecane, bardzo ranione przed śmiercią i porzucane w różnych miejscach w mieście. Rozwikłać tę sprawę postanawia Estar Pawłowicz Van Houten, tajny urzędnik do zadań specjalnych z Rosji.

Śledczy ma nietypowe podejście do swojej pracy i oryginalne metody, co wywołuje mieszane uczucia u współpracowników. Melchior Medard rozpoczął swoją opowieść od przytoczenia wielu zdarzeń i od przedstawienia wielu postaci jednocześnie i to początkowo bardzo irytuje. Dosyć trudno przebrnąć przez pierwsze 100 stron bez akcji za to z natłokiem informacji. Nie należy się jednak zniechęcać, bo potem czeka nas spora dawka bardzo dobrego kryminału retro.

,,Carska roszada” bowiem to kryminał, sensacja, powieść historyczna i romans w jednym. Dynamiczna akcja, nietuzinkowi bohaterowie i XIX wieczna Warszawa to mieszanka nad wyraz interesująca, która sprawia, że książkę, pomimo początkowych trudności, czyta sie jednym tchem.

Muszę dodać, ze książka Pana Metarda walczyła w konkursie: Najlepsze Książki Historyczne I półrocza 2012 w kategorii „Historia niebanalna” i to jak najbardziej zasłużenie, bowiem autor z dużą uwagą i z ogromną wiedzą opisał dziewiętnastowieczną Warszawę. Warto choćby dlatego sięgnąć po tą książkę, aby poczuć klimat ówczesnej Warszawy. Mrocznej, tajemniczej, a przez to szalenie interesującej.

Redakcja
Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja