Bez tabu - ginekologia estetyczna - kaprys czy konieczność?

Temat ten  od  dawna  budzi zainteresowanie wielu kobiet, lecz  dopiero od niedawna  zaczyna się mówić  o nim bez wstydu.  Nie zdawano sobie sprawy jak poważny jest to  problem  dla wielu kobiet.

Dr Rafał Kuźlik, wybitny specjalista ginekologii i położnictwa oraz ginekologii estetycznej z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem zawodowym, ordynator  oddziału położniczo-ginekologicznego w szpitalu Św. Anny ,w podwarszawskim Piasecznie, właściciel  kliniki SaskaMed mieszczącej się na warszawskim Gocławiu, wprowadza nas dzisiaj  w ten tajemny wciąż  świat.  Dr n.med. Rafał Kuźlik jest autorem metody „One Cut Technique” - operacji warg sromowych, która została doceniona na Międzynarodowej Konferencji Ginekologii Plastycznej w Rzymie. Pacjentki doktora Kuźlika  pochodzą  z różnych krajów Europy oraz Rosji, Izraela, Kataru, Japonii.

Zdaniem dr Kuźlika  ginekologia estetyczna nie do końca  oddaje ideę tej specjalności.- Przychodzące do mnie pacjentki w większości przypadków nie chcą „się upiększać”, a jedynie normalnie żyć i funkcjonować,  choć niektóre zabiegi rzeczywiście służą jedynie poprawie samopoczucia. Trudno jest nazwać upiększaniem zabieg zmniejszenia warg sromowych mniejszych u kobiety, która nie może jeździć na rowerze, czy nosić bielizny, co powoduje ból i dyskomfort, a wstyd związany z wyglądem tej bardzo intymnej okolicy ogranicza zbliżenia seksualne. Podobnie jest z kwestią wysiłkowego nietrzymania moczu, którego leczenie z zastosowaniem lasera w żadnym wypadku nie można nazwać zabiegiem upiększającym. Okolica intymna na co dzień widoczna nie jest, ale świadomość kobiety i jej samoocena są kluczowe w tej sytuacji. Jeżeli zmieniony po porodzie wygląd warg sromowych, czy szeroka i wiotka pochwa powodują wstyd i niezadowolenie, obniżają komfort życia   i może nawet stają się przyczyną rozpadu związku, to czy nie stanowi to realnego problemu? A czy możliwość poprawy takiego stanu rzeczy można nazwać upiększaniem, czy raczej leczeniem? Często trafiają do mnie kobiety dojrzałe, które odważają się na zabieg. Opowiadają o rozpadzie związku i o tym, że mogły zrobić  to wcześniej. Są też głosy krytyki ale zwykle od osób, które nie rozumieją i nie znają tego intymnego problemu- mówi.

Labioplastyka
Operacja dotyczy warg sromowych większych (labiomajoroplastyka) i mniejszych (labiominoroplastyka). W wyniku każdej z nich zmianie ulega kształt i wielkość warg.

Labiomajoroplastyka polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej, znajdującej się w ich wnętrzu, w taki sposób, że po operacji wargi są mniejsze (bardzie płaskie) a ich skóra napięta. Tej operacji poddają się kobiety, którym przeszkadzają wydatne wargi większe, wyraźnie odznaczające się podczas noszenia bielizny, np. stroju kąpielowego. Innym rodzajem tego typu zabiegu jest wypełnienie warg autologiczną tkanką tłuszczową (pozyskaną w wyniku liposukcji) lub innym wypełniaczem, jakim jest kwas hialuronowy. W wyniku tego zabiegu wargi sromowe stają się większe, jędrniejsze i bardziej napięte (kształt „bułki kajzerki”). Tej operacji poddają się kobiety narzekające na wiotkie i spłaszczone wargi sromowe większe, które wstydzą się „starczego” ich wyglądu.

Labiominoroplastyka jest zabiegiem polegającym na zmniejszeniu warg sromowych mniejszych. Jest najczęściej wykonywaną operacją w ginekologii plastycznej. Istnieje bardzo wiele technik przeprowadzania tego typu operacji, z których najczęstszą jest klasyczne ścięcie brzegów warg , lub klinowego ich wycięcia. Najnowszą techniką jest technika fenestracji, pozwalająca na zmniejszenie zarówno wysokości jak i długości warg mniejszych. Modyfikacją tej ostatniej jest opracowana przez Doktora Kuźlika technika zmodyfikowanej fenestracji, tzw. „one cut resection”, czyli technika „jednego cięcia”, dzięki której jednym cięciem zmniejszana jest jednoczasowo wielkość warg sromowych mniejszych i napletka łechtaczki, którego przerost  najczęściej towarzyszy powiększonym wargom.

Laseroterapia pochwy
Procedura dotyczy zarówno zwężenia pochwy poprzez odnowienie jej naturalnego pofałdowania (tzw. rewitalizacja pochwy), jak i obkurczenie tkanek pod cewką moczową w terapii wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabieg jest całkowicie niebolesny i nie jest wymagane żadne znieczulenie. Jest praktycznie pozbawione ryzyka powikłań i można go wykonać w tzw. „przerwie na lunch”. Jedynymi przeciwwskazaniami są stany zapalne pochwy, miesiączka, ciąża czy choroby nowotworowe narządu rodnego. Po zabiegu kobieta może wrócić do pracy i normalnego funkcjonowania, poza tym, że przez tydzień nie powinna współżyć i kąpać się w wannie.

Vaginoplastyka
Jest to operacja polegająca na chirurgicznym zwężeniu pochwy oraz podniesieniu i „zamknięciu” krocza, często uszkodzonymi w wyniku naturalnego porodu. W przeciwieństwie do laserowego „obkurczenia” pochwy, zabieg wykonywany jest w warunkach sali operacyjnej i dotyczy pacjentek z defektem, który nie może być poprawionym dzięki laseroterapii ze względu na wielkość uszkodzenia. Polega na wycięciu nadmiernie „rozciągniętej” śluzówki  pochwy i jej ponownym zszyciu.

www.saskamed.pl
tel 22 517 034 524

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać!

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej rozpoznawalnych chorób skóry, mimo to wciąż powszechnie funkcjonuje wiele mitów, które należy obalić. Jedno ...

Nie bój się retinolu!

O jego zaletach możemy opowiadać bez końca! Stosowany w kosmetykach potrafi przynosić znakomite efekty! Jednak do kuracji z retinolem należy się właściwie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja