Antyezo

Wyczytywanie losu z dłoni po rozszyfrowaniu tego, czy mamy wystarczająco długą linię życia odeszło do lamusa. Próba wypatrzenia w fusach tego, co przysienie jutro też okazuje się równoznaczna z poczuciem obciachu. Tym czymś wystarczająco podnoszącym ciśnienie samo w sobie. Ostatnio modne stało się korzystanie z wszelkiego rodzaju usług wróżbiarskich. Odkryto potencjał branży ezoterycznej. Coraz więcej osób wie, co to karta życia, anioł urodzeniowy. Horoskop chiński rozróżnia od tego celtyckiego. Numerologiczny cytuje na pamięć. Warto przyjrzeć się temu, co stało się fenomenem Naszych czasów i urosło do rangi zjawiska. Tekst nie powstał według jakiegoś tam korzystnego układu planet.

Ezoteryka a telewizja
Kolejne stacje tematyczne zajmujące się udzielaniem porad życiowych i wróżeniem zatrudniają ludzi, którzy poradzą sobie na antenie z tym, aby powiedzieć cokolwiek rozmówcy, byleby tylko ciekawie brzmiało i dawało nadzieję na odmianę losu. Z castingów do tego typu audycji wyłania się wielu pseudoekspertów. To, że przez wielu są nazywani tak zwanym medium przyczynia się do uzyskania rangi tak zwanych ezocelebrytów. Można sobie postawić jedynie pytanie: czy to magia gwiazd, czy telewizji i szklanego ekranu. A może jedno i drugie sprawia, że ludziom, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki otwierają się portfele, pomimo, iż kula nie była namagnetyzowana? Pozostaje czekać tylko na to, że tego rodzaju program otrzyma miejsce na cyfrowym multipleksie, będzie ogólnodostępny. Przy obecnych tendencjach na rynku jest to możliwe.

Ezoteryka a prasa i czytelnictwo
Spoglądając także na rynek wydawniczy otrzymamy podobny obraz. Pisma tego typu są jednymi z droższych na rynku. Kierowane są one do jednej z bardziej zamożniejszych grup docelowych, co przekłada się na to, iż mają stabilny nakład. Są rozchwytywane, jak świeże bułeczki. Przyczyna sukcesu tego segmentu może tkwić także w coraz większym odwracaniu się Polaków od Kościoła Katolickiego. Kiedyś mówiło się: jak trwoga, to Boga. Dzisiaj byłoby trzeba zmienić slogan: na kłopoty wróżka. Prześcigają się w publikowaniu raportów o tym, że najważniejsze decyzje po konsultacji z magami podejmują biznesmeni. Coraz więcej osób publicznych na łamach prasy deklarując wiarę w kabałę wzbudza kontrowersje. W tej dziedzinie nikt nie może równać się z Madonną. W tym tkwi przyczyna sukcesu jej tras koncertowych. I nie wierzę w zapis tego w gwiazdach. To logiczna, przemyślana i ustalana z zespołem strategia. Coraz więcej czytelników przegląd prasy zarówno tej codziennej, jak i showbiznesowej zaczyna od przeczytania horoskopu. Mało tego. Obok przepowiedni publikuje się ważne informacje. Statystyki zdają się potwierdzać trend.

Ezoteryka a miasto
Gdy idzie się przez jakiekolwiek większe miasto nie ma mowy, aby nie trafić po drodze na cygankę, która deklaruje, że za skromną opłatą powie Nam, co Nas czeka. Salony ezoteryczne wyrastają, jak grzyby po deszczu. Trzeba uważać, bo inaczej możemy natknąć się na trujący gatunek wróżbity – oszusta.

Z tą ezoteryką to na dwoje babka wróżyła. Dla jednych oznacza fortunę dla innych ruinę. Ja tak to przynajmniej pojmuje i widzę. Z wróżbą jest jak z prognozą pogody. Mają podobne słupki nieprzewidywalności i sprawdzalności.

Monika Makowiecka

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja