10 najmniejszych państw świata

Są małe, często słabo zaludnione, ale w zamian oferują piękne krajobrazy, ciekawe zabytki i możliwość spokojnego wypoczynku. Oto lista 10 niezależnych najmniejszych państw świata.

 • 10. Malta  316 km2 powierzchni.
  Państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym na południe od Sycylii. Ludność to prawie 400 tys. osób. Posiada dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Wydawać by się mogło iż z racji bliskości Włoch na Malcie mówiono by po włosku, jednakże językami urzędowymi są maltański i angielski.
 • 9. Malediwy  Ok. 300 km2 powierzchni.
  Właściwie to Republika Malediwów.  Archipelag ten składa się z około 1200 wysepek i położony jest na 26 atolach pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Indyjskim. Uzyskało niepodległość w 1965 roku. Były zależne od Wielkiej Brytanii. Zamieszkiwane przez niecałe 400tys. ludzi.
 • 8. Saint Kitts and Nevis  269 km2 powierzchni.
  Karaibskie 50-tysięczne państwo, uzyskało niepodległość w 1983. Oficjalnie jest to monarchia konstytucyjna i znajduje się na terenie 2 wysp.
 • 7. Wyspy Marshalla  181 km2 powierzchni.
  Kolejne państwo wyspiarskie położone na Pacyfiku z populacją rzędu prawie 68 tys. Uzyskały niepodległość w 1986. Kraj ten obejmuje ponad 1200 wysepek.
 • 6. Liechtenstein  160km2 powierzchni.
  Księsto Liechtenstein, leży na granicy między Szwajcarią, a Austrią.  Zamieszkiwany przez prawie 35 tys. ludzi, leży nad rzeką Ren w Alpach. Uznawany za jeden z nielicznych rajów podatkowych w Europie
 • 5. San Marino  61,6 km2 powierzchni.
  Państwo to stanowi enklawę na obszarze Włoch. Zamieszkuje je około 32 tys. mieszkańców. Położone na terenie górzystym m.in. na szczycie Monte Titano. Uznaje się je za najstarszą republikę na świecie. Językiem urzędowym jest tutaj włoski.
 • 4. Tuvalu  26km2 powierzchni.
  Nauru znajduje się na terenie Polinezji na Oceanie Spokojnym. Tuvalu tworzy archipelag ,w skład którego wchodzą 6 atoli i 3 wyspy. Uzyskały niepodległość w 1978 roku. Są domem dla ponad 12 tys. ludzi.
 • 3. Nauru  21,3 km2 powierzchni.
  Oficjalna nazwa to Republika Nauru, położona jest na wyspach Mikronezji Oceanu Spokojnego. Liczba mieszkańców ok. 13tys. OD 1968 państwo niepodległe. Wcześniej znane jako Przyjemna Wyspa.
 • 2. Monako  1,95km2 powierzchni.
  Jest to księstwo z monarchią konstytucyjną będące w unii celnej z Francją. Monako rozciąga się wzdłuż Riwiery francuskiej nad Morzem Śródziemnym. Populacja tego małego państwa-miasta to ponad 30 tys. ludzi. Znane przede wszystkim z kasyn Monte Carlo i rajdów. Bardzo popularne miejsce wycieczek.
 • 1. Watykan  0,44 km² powierzchni.
  Liczba ludności zmienia się i oscyluje około 800 osób ,z tym że żadna z nich nie ma stałego zameldowania. Duchowe centrum Kościoła Rzymskokatolickiego, siedziba papieża. 1Watykan02  Najmniejsze państwo na świecie – Watykan Pałac Świętego Piotra  Pałac Świętego Piotra nocą
Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja