Złote zasady czytania etykiet

Mała czcionka, jakieś tabelki niezrozumiane rysunki i cyferki – nie mamy czasu, by bawić się w takie łamigłówki... Te słowa to wymówka prawie każdej z nas, gdy ktoś nas pyta o to, czy czytamy etykiety.

Tymczasem, okazuje się, że te informacje to prawdziwa skarbnica wiedzy, która może uchronić nas przed kupnem kota w worku!

Oto kilka złotych zasad:

 1. Data ważności.
  Jeśli chodzi o tę zasadę, to powinniśmy wyrobić w sobie nawyk obracania produktem w celu poszukiwania nadruku z cyferkami. Nie bądźmy naiwni licząc na to, że wszystko w pobliskim sklepie czy markecie jest sprawdzanie i świeże… Nawet nie zdajemy sobie sprawy ile przeterminowanych produktów już kupiliśmy. Musimy być czujni. Data ważności, to pierwsza informacja, którą powinniśmy przeczytać po sięgnięciu po produkt.
 2. Co na obrazku to i w środku!
  Nie daj się oszukać. Znaj swoje prawa konsumenckie. To co widzisz na opakowaniu, powinno znajdować się w środku. Jeśli na opakowaniu mrożonego obiadu są warzywa z ryżem, to tak twój obiad powinien wyglądać! Wszystkie składniki graficzne, powinny się znaleźć na liście składników. Pilnuj tego aby uniknąć rozczarowania w wyniku tzw. chwytu marketingowego.
 3. Lista składników = twój jadłospis.
  To chyba oczywiste, że to co znajduje się na liście składników danego produktu… wyląduje w naszym żołądku?  Oczywiste jest więc i to, że należy kontrolować, co się w siebie wrzuca, a to oznacza: CZYTAĆ LISTĘ SKŁADNIKÓW. Przy czym należy pamiętać, że pierwszy składnik na liście to ten, którego w produkcie jest najwięcej, a ostatniego z listy jest najmniej.
 4. Jak przechowywać – oto jest pytanie.
  Kupujemy coś i nie wiemy, czy włożyć do lodówki, czy nie. Czy się zepsuje na parapecie, czy nie. A wszystkie te informacje przeważnie mamy na opakowaniu. Producent dokładnie podaje nam warunki w jakich jego produkt powinien być przechowywany i jak długo przydatny jest po otwarciu.
 5. Takie same, a jednak… inne.
  Z pewnością zdarzyło się wam stanąć przed regałem, na którym znajduje się jeden produkt ale kilku firm. Jak wybrać ten odpowiedni dla nas? Woda źródlana czy mineralna? Chleb pełnoziarnisty, czy wieloziarnisty? Warto zaczerpnąć wcześniej wiedzy na temat zdrowej żywności oraz wartości odżywczych jakie mają składniki kupowanych przez nas produktów, aby na przyszłość świadomie robić zakupy.
 6. GDA – to nie żaden szyfr!
  Szczególnie wśród pań jest dość dużo fanek GDA, czyli Guideline Daily Amount, co oznacza Wskazane Dzienne Spożycie. Zaprzyjaźniając się z tym wskaźnikiem, który również znajduje się na opakowaniu, dowiemy się ile kalorii zawiera dany produkt i jaki procent dziennego zapotrzebowania na energię oraz składniki spożywcze zaspokaja jedna jego porcja. Dzięki temu możemy kontrolować ilości cukrów, czy tłuszczów w naszej codziennej diecie.

Jak więc widać, etykiety nie powinny straszyć lecz stać się dla nas czymś ważnym w codziennym życiu. Ignorując etykiety możemy sobie zaszkodzić – np. wywołać alergię pokarmową, bo nie spojrzeliśmy, że produkt zawierał śladowe ilości alergenu... Etykieta nie jest jedynie oprawą produktu, czy też graficzną częścią jego opakowania. To informacje sporządzone specjalnie dla nas – konsumentów.

Karolina Kwiatkowska

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

Atopowe zapalenie skóry – te fakty musisz znać!

Atopowe zapalenie skóry to jedna z najczęściej rozpoznawalnych chorób skóry, mimo to wciąż powszechnie funkcjonuje wiele mitów, które należy obalić. Jedno ...

Nie bój się retinolu!

O jego zaletach możemy opowiadać bez końca! Stosowany w kosmetykach potrafi przynosić znakomite efekty! Jednak do kuracji z retinolem należy się właściwie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja