Osteoporoza – nie dajmy się skruszyć!

Już po 30 roku życia proces utraty masy kostnej u kobiet może zacząć przeważać nad jej tworzeniem. Mimo tego w Polsce aż 92% kobiet po 40 roku życia ignoruje ten problem i twierdzi, że osteoporoza ich nie dotyczy.

Kości i zęby zdrowego człowieka w znaczącej części zbudowane są z wapnia, głównie w postaci fosforanów. Z wiekiem mikroarchitektura szkieletu zaczyna ulegać zmianom, które prowadzą do zmniejszania masy kości i ich gęstości. Zjawiska te mogą być przyspieszone przez niedobory wapnia w organizmie. Utrata masy kostnej i dodatkowo niska zawartość związków wapnia w diecie mogą prowadzić do osteoporozy.

Osteoporoza – cicha epidemia
Znaczące zmniejszenie gęstości kości może prowadzić do osteopenii, a następnie osteoporozy - choroby szkieletu, która charakteryzuje się upośledzoną wytrzymałością kości, co powoduje zwiększone ryzyko złamania. Najczęstsze i najwcześniejsze są złamania kręgów, z których tylko 25-30% objawia się w postaci ostrego bólu. Inną szczególnie groźną konsekwencją osteoporozy jest złamanie bliższego końca kości udowej. W jego wyniku 50% poszkodowanych traci zdolność samodzielnego poruszania się, a co piąta kobieta i co trzeci mężczyzna umiera w pierwszym roku po złamaniu.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

To mnie nie dotyczy – czy na pewno?
Jak pokazują wyniki badań kobiety uważają, że osteoporoza nie stanowi dla nich zagrożenia. 92% kobiet w wieku 40+ twierdzi, że ten problem ich nie dotyczy, mimo tego, że nigdy wcześniej nie badało się w tym kierunku. Tymczasem aż 77% kobiet po 50 roku życia ma osteopenię lub osteoporozę. Szacuje się także, że około 40% kobiet i 13-22% mężczyzn 50-letnich dozna co najmniej jednego złamania osteoporotycznego do końca życia.

Istniejący problem osteoporozy potwierdzają także rezultaty uzyskane w ogólnopolskim badaniu gęstości kości „Calpebus 2015”, przeprowadzonym dla marki Calperos w 7 miastach w Polsce. Okazało się, że 41% z przebadanych 707 osób miało wyniki mogące świadczyć o osteopenii, a 27% o osteoporozie. Badania pokazały też, że niedobory wapnia nie są tylko problemem osób starszych. Najmłodsza kobieta z wynikiem badania sugerującym osteoporozę miała 40 lat, zaś najmłodszy mężczyzna - 37 lat.

Mimo tego, że badanie gęstości kości (densytometria) jest nieskomplikowanym i przystępnym badaniem pozwalającym na wczesne wykrycie ryzyka choroby, aż 80% kobiet po 40 roku życia nigdy nie badało kości.

Profilaktyka szansą na zdrowe kości
Chcąc uniknąć osteoporozy warto uświadomić sobie jak ważna jest profilaktyka. Podstawowym jej elementem powinna być zdrowa, urozmaicona, bogata w wapń dieta. Często jednak nie stosujemy się do jej zasad i nie dostarczamy z pożywieniem odpowiedniej ilości wapnia. Uzupełnianie niedoborów wapnia, przy właściwej podaży witaminy D, stanowi podstawę profilaktyki i niezbędny element leczenia osteoporozy; jeśli choroba już występuje. Inne elementy profilaktyki osteoporozy to dopasowana do możliwości aktywność ruchowa, zapobieganie upadkom, a także identyfikacja osób szczególnie narażonych i wczesne rozpoznanie, głównie poprzez badanie densytometryczne, i wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego.

Jedynymi lekami, które zawierają wapń i mogą posłużyć do profilaktyki osteoporozy, są preparaty Calperos.

  • Jedna kapsułka twarda Calperos 500 zawiera 200 mg jonów wapnia w postaci 500 mg węglanu wapnia (Calcii carbonas).
  • Jedna kapsułka twarda Calperos 1000 zawiera 400 mg jonów wapnia w postaci 1000 mg węglanu wapnia (Calcii carbonas).

Wskazaniami do stosowania produktu leczniczego Calperos są:

  • profilaktycznie – uzupełniająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy;
  • stany zwiększonego zapotrzebowania na wapń (okres intensywnego wzrostu u dzieci i młodzież oraz w przebiegu ciąży i podczas laktacji);
  • niska podaż wapnia w pożywieniu; zaburzenia wchłaniania zwrotnego wapnia z kanalików nerkowych;
  • hipokalcemia z hiperfosfatemią u pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek i zapobieganie wzmożonej pobudliwości nerwowo – mięśniowej;
  • stany po długotrwałym unieruchomieniu i okres rekonwalescencji (rehabilitacji ruchowej) po złamaniach kości;
  • wspomagająco w leczeniu przeziębień i chorób alergicznych.

Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu. Hiperkalcemia spowodowana nadczynnością przytarczyc, nadczynnością tarczycy, hiperwitaminozą D, nowotworami odwapniającymi bez przerzutów do kości, nowotworami dającymi przerzuty do kości, ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, sarkoidozą. Ciężka hiperkalciuria. Kamica nerkowa. Leczenie glikozydami naparstnicy.

Średnia cena apteczna: Calperos 1000, 100 kapsułek - 36 PLN, 30 kapsułek – 18,50 PLN

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
Kasia (83.238.109.*)    |    24.10.2016 godz.16:07

Znam, moja mama bierze Calperos :)

AnetaP (5.60.116.*)    |    07.11.2016 godz.17:28

Moja mama na nią choruje .Trzeba z nią walczyć skutecznie .

  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja