Oscara otrzymuje ISLANDIA!

Raj dla filmowców

Jeśli kiedykolwiek przyznawany będzie Oscar dla najbardziej fantastycznych i fascynujących krajobrazów to Islandia ma olbrzymie szanse na jego zdobycie. To nie jest przypadek, że nakręcono na tej wyspie wiele hitów filmowych, np„ Sekretne życie Walter Mitty” (Ben Stiller oraz Sean Penn), „Śmierć nadejdzie jutro” (James Bond), kręcony tu jest również najnowszy film Star Trek, kręcona była „Gra o tron” (serialowy hit), „Oblivion” (Tom Cruise), „Prometeusz” (Ridley Scott), „Thor: Dark World” (Natalie Porter).

Co sprawia, że Islandia jest tak wyjątkowa?

Lodowiec Vatnajökull ma powierznię około 8100 km² co stanowi 8% całej Islandii, grubość jego pokrywy lodowej sięga nawet kilometra. Atrakcją lodowca jest jezioro Iceberg, gdzie góry lodowe płynął w stronę morza. Na jeziorze kręcone były sceny do filmy „Śmierć nadejdzie jutro”. Tam gdzie są lodowce są i wodospady. Wodospad Dettifoss, który znajduje się w północno-wschodniej części Islandii jest największym w Europie. Droga do niego wygląda magicznie, jest to przejście wzdłuż bezdrzewnego krajobrazu. Na horyzoncie widać jedynie samotne punkty wysokich i oddalonych gór. Idąc tą drogą ma się wrażenie jakby się było na innej planecie. Tuż obok Dettifoss rozciąga się krajobraz, który przypomina planetę Obcych. Tamtejsze skały mają nietypowe kolory żółci, pomarańczy i jasnego brązu. Małe jeziora są z kolei idealnie zielone bądź niebieskie. Jest to obszar wulkanu Krafla, który rozciąga się na 100 km². W jego centrum znajduje się gorące jezioro z siarkową wodą, które ma 10 km². W niektórych miejscach, poza szlakami turystycznymi nawet ziemia jest gorąca. Jest to wulkan czynny, ostatnia erupcja miała miejsce 30 lat temu, ale teren wygląda tak jakby to miało miejsce wczoraj. Będąc tu można się poczuć jak w filmie.

Krajobraz księżycowy

Nie ma chyba innego miejsca na Ziemii, gdzie krajobraz tak bardzo przypomina ten księżycowy. Kratery Hverfell zostały utworzone podczas ostatniej erupcji około 1000 lat temu, składają się w całości ze skał wylewnych. Neil Armstrong oraz Buzz Aldrin ćwiczyli tu w roku 1967 lądowanie na Księżycu. Od tamtej pory wiele ekip filmowych kręciło tutaj sceny „moon walk”(chodzenia po księżycu). Po drugiej stronie kraju znajduje się z kolei największy gejzer Islandii, Strokkur. Gejzer ten co 6-7 minut wyrzuca z siebie wysoki na 20 metrów strumień wrzącej wody. W pobliżu tego gejzeru znajduje się Gullfoss – najpopularniejszy wodospad Islandii. Wodospad ten jest niewiele mniejszy od Dettifoss ale przez wielu uważany za dużo piękniejszy. Wodospad ten pokazany został w pierwszej części „Thor” oraz w „Grze o tron”.

Inne atrakcje

Islandia ma dużo więcej niezwykłych krajobrazów i miejsc. Jest ich tak dużo że nie sposób wszystkich wymienić. Dlatego też krótko przedstawiamy kilka innych atrakcji, które warto zobaczyć będąc na wyspie:

  1. Blue Lagoon – jasnoniebieskie jeziora o temperaturze 39°, powstały tu najznakomitsze na świecie obiekty SPA. Warto tu przyjechać i cieszyć się niesamowitymi masarzami.
  2. Reykjavik – to stolica Islandii, która ma około 120 000 mieszkańców, w tym miejscu znajdziesz wszystko typowe dla wielkich metropolii, szczególnie nocne życie tu rozkwita.
  3. Þingvellir (thingvellir) - obszar położony kilkadziesiąt kilometrów od stolicy kraju. Miejsce to jest niezwykle ważne dla historii wyspy dlatego, że w tym miejscu zebrał się po praz pierwszy islandzki parlament Athling. To najstarsza panująca po dzisiejsze lata instytucja parlamentarna świata. Tutaj została ogłoszona pełna niepodległość Republiki Islandii. Na tym obszarze stykają się płyty tektoniczne euroazjatycka z północnoamerykańską dlatego też pojawia się aktywność sejsmiczna i wulkaniczna.
  4. Whale Safari – Wielorybie safari. W wodach Islandii można podziwiać wieloryby, humbaki, delfiny i morświny.
  5. Zorza polarna - Nawet niebo nad Islandią oferuje niezapomniane widowiska. Gdy robi się naprawdę ciemno po długim letnim okresie możesz zobaczyć piękną zorzę polarną, czyli niewiarygodny pokaz tańca światła, prawdziwy cud natury.

Jakub Szostak

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pielęgnacja zaczyna się od kąpieli

Pierwszą czynnością pielęgnacyjną w naszym życiu jest kąpiel. Począwszy od tej, pełnej symboliki, oczyszczającej, tuż po narodzinach, aż po codzienny rytuał ...

Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja