Jedz i chudnij: pożeracze tłuszczu, których nie powinno zabraknąć na naszych talerzach

Jajka

Zawierają cholinę, substancję, która bardzo skutecznie pomaga zablokować wchłanianie tłuszczów. W eksperymencie przeprowadzonym przez International Journal of Obesity osoby, które, będąc na diecie przez osiem tygodni, jadły na śniadanie, 5 dni w tygodniu, dwa jajka i tosta z dżemem, straciły aż 65% więcej wagi niż te, które przez ten sam okres czasu jadły na śniadanie bułkę bez jajek, ale z taką samą zawartością kaloryczną.

Kiwi

Jeden duży owoc kiwi to zródło zalecanej dziennej dawki witaminy C. Jak wykazały badania przeprowadzone przez Uniwersytet Stanu Arizona, osoby o niskim poziomie tej witaminy we krwi, spalają 10% mniej tłuszczu na kilogram masy ciała podczas chodzenia niż osoby bez niedoborów tej słonecznej witaminy. Uzupełnienie jej poziomu we krwi prowadzi do nawet czterokrotnie szybszego spalania tłuszczu.

Soczewica

Bogata w tzw. skrobię oporną (RS), węglowodan, który doprowadza do skurczenia komórek tłuszczowych i wspomaga ich spalanie. Uczestnicy testów przeprowadzonych przez Uniwersytet Colorado w Denver, którzy spożywali posiłki zawierające ¾ filiżanki soczewicy, spalali 23% więcej tłuszczu w ciągu 24 godzin niż ci, na których talerzach brakowało tych kolorowych ziarenek.

Jogurt

O zerowej lub bardzo niskiej zawartości tłuszczu zawiera 20% dziennej zalecanej dawki wapna.Wapno z kolei zwalnia produkcję kortyzolu, hormonu, który ma ogromny wpływ na nasz metabolizm. Nadmiar kortyzolu we krwi doprowadza, między innymi,do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej w pasie. W swoich badaniach Uniwersytet Tennessee w Knoxville udowodnił, że ci, w których dietach jednym z elementów był jogurt, stracili aż 81% więcej brzuszka niż ci, których diety, choć bardzo podobne, wykluczyły jogurt z jadłospisu.

Jabłka

Każdy owoc zawiera aż 5 gramów błonnika, który nie dość, że zwiększa uczucie sytości, to dodatkowo pomaga wymieść z organizmu tłuszcz, którego zródłem są inne produkty żywnościowe. Badania na Uniwersytecie Penn State w University Park dowiodły, że wszyscy ci, którzy zjedli jabłko 15 minut przed posiłkiem z serowego tortellini skonsumowali 187 mniej kalorii niż ci, którzy pominęli jabłkową przekąskę.

Quinoa (ziarno komosy ryżowej)

Jest doskonałym zródłem pełnowartościowego białka, czyli zawiera wszystkie aminokwasy niezbędne dla człowieka- wyjątek w świecie roślin. Journal Of Nutrition donosi, że osoby na niskokalorycznej diecie, które spożywały 115g ziaren komosy ryżowej dziennie zgubiły 22% więcej tłuszczu po 4-ech miesiącach niż te, które jadły tylko 70 g quinoi dziennie.

Bataty (słodkie ziemniaki)

Te pomarańczowe kartofle są pełne skrobii opornej (RS), tej samej, którą zawiera soczewica. RS zwiększa produkcję hormonu peptydowego, który, między innymi, sygnalizuje naszemu mózgowi, kiedy jesteśmy najedzeni. Po śniadaniu i lunchu, które zawierają RS, zjemy w ciągu następnych 24 godzin o 10% mniej kalorii niż normalnie, wykazały badania prowadzone na Uniwersytecie w Surrey w Wielkiej Brytanii.

Oliwa z oliwek

Tłuszczom jednonienasyconym w oliwie z oliwek przypisuje się działanie przyspieszające spalanie tłuszczu odłożonego w naszym organizmie. Osoby na niskokalorycznych dietach bogatych w powyższe kwasy tłuszczowe, białko i węglowodany złożone zgubią dwa razy więcej wagi niż te , których diety będą uboższe w wyżej wymienione składniki, ujawnia Archives oF Internal Medicine.

Edamame (japoński groszek)

Filiżanka edamame dostarcza 17g białka, a nasz organizm spala znacznie więcej kalorii przy trawieniu protein niż przy przetwarzaniu tłuszczów czy węglowodanów. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Vicosa dowiodły, że te osoby , których śniadanie zawiera proteiny japońskiego groszku spalą 70 kalorii więcej w ciągu dnia niż te, w których śniadaniu będzie białko innego pochodzenia.

Magdalena Milhoux
(ladylhoux.blogspot.com)
(na podstawie Vogue India, wrzesień 2012)

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja