Gdy pojawia się rodzeństwo…

Pojawienie się maleństwa jest wielkim wydarzeniem dla całej rodzinki, również, a może przede wszystkim, dla starszego dziecka. Przeżywa ono wiele rozterek, wszak pojawia się ktoś, kto przewraca wszystko do góry nogami.

Jak więc przygotować kilkulatka na pojawienie się młodszej siostrzyczki czy braciszka, by zminimalizować niepewność oraz ryzyko wystąpienia uczucia zazdrości i odtrącenia?

Od samego początku pozwólcie uczestniczyć dziecku w radości oczekiwania na nowego członka rodziny. Niech wie, że będzie starszym bratem czy starszą siostrą i niech wie, że będzie bardzo potrzebne. Nie bójcie się pytań, które na pewno się pojawią – wcześniej lub później. To całkiem normalne, że w końcu usłyszycie pytanie: skąd dzidziuś wziął się w brzuszku mamusi?

Historie o bocianach czy znalezieniu w kapuście nie są tym, co dziecko powinno usłyszeć. Traktujcie dziecko poważnie od samego początku, a więc nie oszukujcie go i nie wymyślajcie bajek. Dwu- czy trzylatka zadowolą naprawdę proste odpowiedzi i nie ma sensu szczegółowe zagłębianie się w tajemnicę powstawania życia. Jeżeli będziecie mówić dziecku, że nareszcie będzie miało kogoś, z kim będzie mogło się bawić, to ono będzie oczekiwało tego od samego początku. Lepiej więc wyjaśnić, że najpierw dziecko nie potrafi nawet siedzieć, że nie ma ząbków, że pije tylko mleczko i nie potrafi mówić.

Unikniemy rozczarowania w oczach dziecka, gdy zobaczy po raz pierwszy młodsze rodzeństwo. I tutaj jest od razu doskonała okazja do wyjaśnienia dziecku, jak bardzo będzie potrzebna jego pomoc i na czym ta pomoc może polegać. Nie bójmy się angażowania starszej pociechy w asystowanie przy kąpieli, zmianie pieluszki, karmieniu. Szybko docenicie rolę małego pomocnika, który może podać nawilżone chusteczki, pieluszkę, krem czy myjkę – nawet jeśli tak naprawdę możecie mieć wszystko pod ręką.

Niech ten pomocnik poczuje się naprawdę ważny. Pozwólcie mu uczestniczyć również w przygotowaniach do powitania maleństwa na świecie. To uczestnictwo – zależnie od wieku – może polegać na ułożeniu skarpetek, ustawieniu niezbędnych kosmetyków na półeczce czy komodzie, przytrzymaniu przymocowywanej do łóżeczka karuzelki, czy choćby na wygładzeniu kołderki czy kocyka…

Dla każdego na pewno znajdzie się jakieś zajęcie…

Polecam też tłumaczenie dziecku tego, jakie ono będzie ważne dla małej siostrzyczki czy braciszka. To ono będzie mogło za jakiś czas pokazać jak zbudować z klocków wieżę, jak nakarmić lalkę czy jak bawić się autami. Będzie dla malucha autorytetem i chociaż to za trudne słowo dla kilkulatka, jego znaczenie da się opisać inaczej.

Malec będzie wniebowzięty, bo któż nie lubi być ot tak po prostu ważny? Bardzo miłym gestem wobec starszego braciszka lub starszej siostrzyczki jest prezent od… noworodka. Niech to będzie coś, co damy starszemu dziecku podczas np. pierwszych odwiedzin w szpitalu bądź zaraz po powrocie do domu. Nawet najdrobniejszy upominek pomoże w nawiązaniu tego pierwszego – jakże ważnego – kontaktu.

Jednocześnie jeśli sami idziemy w odwiedziny do noworodka, który ma starsze rodzeństwo, pamiętajmy, że ważniejszy od prezentu „na powitanie”, jest drobiazg dla starszego dziecka, by nie czuło się ono pominięte i odtrącone. Takie gesty bardzo pomagają w nawiązywaniu i umacnianiu pozytywnych relacji między rodzeństwem.

Nie łudźmy się, że rodzeństwo będzie zawsze zgodne, że obędzie się bez kłótni, płaczu, szturchańców, szczypania… Najważniejsze w tym wszystkim będzie jednak to, że będą mogli na siebie liczyć, bo w razie jakiegokolwiek – choćby najmniejszego zagrożenia – staną za sobą murem…

Joanna Hałuszkiewicz

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Pięć sposobów na skórę naczynkową

Skóra naczynkowa to problem wielu kobiet. Na ich powstanie wpływa wiele czynników – estrogeny, menopauza, fototyp skóry i inne, ale niezależnie od powodu ich ...

Jak poprawić kondycję skóry?

Jeśli usilnie staramy się zapobiec przebarwieniom, nawrotom zmian trądzikowych czy wreszcie pojawianiu się zmarszczek, polegając jedynie na podstawowej pielęgnacji ...

Pierwszy raz w gabinecie? Czas na mezoterapię!

Jeszcze kilkanaście lat temu medycyna estetyczna kojarzona była z możliwościami zarezerwowanymi dla ludzi bogatszych. Dziś jej osiągnięcia znajdują się w ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja