Atrofia pochwy – czyli suchość pochwy – jak sobie z nią radzić?

Okres okołomenopauzalny i menopauzalny to dla kobiety ważny etap w życiu. Zmienia się jej gospodarka hormonalna, która ma wpływ na zmiany zachodzące w ciele kobiety. Ważne jest, aby kobieta zbliżająca się do tego okresu była przygotowana do reakcji ze strony ciała, z którymi przyjdzie jej się zmierzyć. Jedną z takich dolegliwości jest atrofia (suchość) pochwy.

Co to jest atrofia pochwy i kogo dotyka?
Atrofia pochwy czyli zanikowe (atroficzne) zapalenie pochwy to stopniowe zmniejszanie się grubości nabłonka ścian pochwy doprowadzające do jej zaniku. Przypadłość ta dotyka kobiet w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym,  jednak zdarza się także u kobiet młodszych, u których zaburzona jest gospodarka hormonalna, kobiet w okresie poporodowym, podczas  długotrwałego karmienia piersią, a także kobiet po terapii onkologicznej i operacjach pochwy. Jako główną przyczynę atrofii wskazuje się niedobór estrogenów. Gdy ilość estrogenów ulega obniżeniu, zmniejszeniu ulega liczba komórek tworzących błonę śluzową pochwy, a także zmniejsza się poziom nawilżenia jej ścian. Nabłonek staje się coraz cieńszy, pochwa skraca się, zwęża i stwarza środowisko dla rozwoju szkodliwych bakterii.

Objawami atrofii są:

  • suchość pochwy (27-55% kobiet)
  • bolesne stosunki płciowe i związany z tym spadek jakości życia seksualnego lub lęk przed współżyciem (44-80%),
  • podrażnienie, świąd i pieczenie sromu i pochwy (około 18%)
  • nieprawidłowa wydzielina z pochwy (11%)
  • skłonność do tworzenia się wybroczyn i nadżerek nabłonka, nawet przy najmniejszym urazie pochwy
  • ból i uczucie pieczenia przy chodzeniu
  • dolegliwości ze strony układu moczowego (silne parcie na pęcherz, ból podczas oddawania moczu).
Na uwagę zasługuje fakt, że objawy te są bardziej nasilone u kobiet chorych na cukrzyce i kobiet bardzo szczupłych – kobiety z niską masą ciała mają bowiem obniżone stężenie estrogenów we krwi.

Jak leczy się atrofię pochwy?
Leczenie atrofii w głównej mierze polega na uzupełnieniu niedoboru estrogenów dzięki hormonalnej terapii zastępczej. Jest jednak grupa kobiet z przeciwwskazaniami do takiego leczenia lub kobiety, u których terapia hormonalna nie daje oczekiwanych rezultatów. Decyzja o podjęciu leczenia hormonalną terapią zastępczą musi iść w parze z dokładnymi badaniami oraz wywiadem rodzinnym. Pomimo stosowania HTZ 40% kobiet nadal cierpi z powodu suchości pochwy, dlatego też u tych kobiet jak również u pań nie stosujących HTZ skutecznym rozwiązaniem jest miejscowe stosowanie substancji o właściwościach regeneracyjnych i nawilżających. Taką substancją jest kwas hialuronowy dostępny w postaci globulek.

Sensacyjne Badania nad atrofią pochwy!
Problem leczenia atrofii wśród kobiet jest na tyle istotny, że stał się przedmiotem badań. W latach 2014-2015 Instytut Biotechnologii Surowic i szczepionek Biomed we współpracy z lekarzami przeprowadził badania na dwóch grupach kobiet. Pierwszą stanowiło 40 Polek w wieku 55-65 lat, po menopauzie, borykających się z atrofią. Drugie badanie przeprowadzono na większą skalę – wzięło w nim udział 3560 kobiet w wieku 18-65 lat skarżących się na suchość pochwy i związane z nią następstwa oraz 178 ginekologów z całej Polski. W obydwu grupach u kobiet zastosowano globulki dopochwowe HydroVag® a wyniki badań okazały się przełomowe. W pierwszym badaniu po ich zastosowaniu aż 93,20% badanych kobiet odczuła poprawa jakości życia, u 86,90% badanych obniżeniu uległo pH pochwy, a 65,70% kobiet zadeklarowało poprawę jakości życia seksualnego. Także drugie badanie przeprowadzone na większej grupie potwierdziło działanie HydroVag®. Ponad 96,1% pacjentek było zadowolonych ze stosowania preparatu i nieco powyżej 94% zadeklarowało jego zastosowanie w przyszłości. Badane deklarowały wzrost jakości życia – 93,2%, poprawę jakości życia seksualnego - 65,7%, złagodzenie objawów towarzyszących suchości pochwy – 63,1%, złagodzenie bolesnych stosunków płciowych 33,9% i złagodzenie podrażnienia sromu oraz pochwy – 31%. Zadowoleni z efektów leczenia byli także ginekolodzy - aż 97,5 % z nich wyraziło chęć stosowania preparatu HydroVag w przyszłości u pacjentek z podobnymi problemami. Wyniki jednoznacznie potwierdziły, że zastosowanie miejscowej niehormonalnej terapii w postaci globulek dopochwowych niweluje przykre skutki związane z atrofia i suchością pochwy, wpływając korzystnie na jakość życia seksualnego i jakość życia w ogóle. HydroVag® dba o właściwe nawilżenie pochwy, regeneruje uszkodzoną śluzówkę a jednocześnie wpływa na pH pochwy. W składzie preparatu znajduje się kwas hialuronowy, którego zadaniem jest zabezpieczenie i nawilżenie śluzówki, poprawa elastyczności ścian pochwy oraz wsparcie procesu gojenia i odbudowy tkanek. Dodatkowa obecność kwasu mlekowego oraz glikogenu przyczynia się do utrzymania prawidłowej mikroflory bakteryjnej pochwy zmniejszając ryzyko infekcji intymnych, stanowiąc barierę przed czynnikami patogennymi z zewnątrz oraz będąc składnikami odżywczymi dla pałeczek kwasu mlekowego.  Dzięki tak dobranym składnikom w jednym produkcie mamy dwa działania – podwójne nawilżenie dzięki podwójnej dawce hialuronianu sodu oraz przywrócenie właściwego pH pochwy (mikroflory pochwy), które jest bardzo ważne dla zdrowia intymnego kobiety.

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
Zawstydzona (5.174.24.*)    |    02.03.2017 godz.13:22

Ten problem jest tak powszechny, a ja np jak mialam porozmawiac z pani ginekolog to sie strasznie wstydzilam. jak juz sie przelamalam to dostalam mucovagin w zelu, zeby pozbyc sie problemu. dziekuje sobie ze sie nie wycofalam, bo bym nadal sie meczyla, a tak ten zel podzialal bardzo szybko i koniec z bolem ;)

Doda (46.169.147.*)    |    13.03.2017 godz.15:34

Mnie również zalecano mucovagin, z tym że wybrałam tę wersję w globulkach dopochwowych. Wystarczy jedna globulka wieczorem. Regularnie stosuję od 2 tygodni i zdecydowana poprawa !

olga (31.1.8.*)    |    23.05.2017 godz.09:59

Mi bardzo pomógł Trivagin żel, właśnie na pieczenie pochwy. Strasznie to mi przeszkadzało no i bolało co dawało dyskomfort :( Teraz jest juz znacznie lepiej :)

  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

Niezbędnik biwakowicza – Jak przygotować się na ...

Na przestrzeni lat biwakowanie stało się jedną z najpopularniejszych form spędzania czasu na łonie natury. Taka forma odpoczynku coraz częściej wybierana jest nie ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja