10 badań, które warto wykonać... przed zajściem w ciążę

Diagnostyka prekoncepcyjna to wciąż obcy dla nas temat. Badamy się w ciąży i w przypadku, gdy pojawiają się problemy z jej donoszeniem lub z samym zajściem. Jednak jak podkreślają lekarze, warto sprawdzić swoje zdrowie już znacznie wcześniej – właśnie po to, by uniknąć ewentualnych kłopotów.

Przedstawiamy listę 10 badań, które zdecydowanie warto wykonać przed zajściem w ciążę.

 1. Morfologia Proste wkłucie, niewysoka cena i wiele informacji – tak właśnie opisać można morfologię. To zwykłe badanie krwi na ci odpowiedź na wiele pytań związanych z twoim stanem zdrowia. Dowiesz się, czy cierpisz na anemię, czy może twój organizm walczy z chorobami pasożytniczymi, w niektórych (rzadkich) przypadkach złe wyniki mogą świadczyć o poważnej chorobie nowotworowej. Badanie warto zrobić zwłaszcza w sytuacji, gdy czujesz się bardzo osłabiona – co może objawiać się na przykład zmęczeniem, zawrotami głowy czy problemami z koncentracją. Takie symptomy mogą świadczyć o poważnej anemii – a ta choroba może utrudniać na przykład zagnieżdżanie się jaja płodowego w macicy.
  Cena badania: około 10 – 15 złotych. Wyniki są do odbioru następnego dnia.
 2. Badanie moczu Parę kropli moczu do specjalnego pojemnika, wizyta w laboratorium... i już, teraz czekasz tylko na wyniki. Badanie moczu może powiedzieć ci wiele na temat stanu twoich dróg moczowych. Jest to wyjątkowo ważne, ponieważ przeróżne infekcje układu moczowego mogą nie dawać o sobie znać, a jednocześnie być dużym zagrożeniem dla dziecka. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że mogą one prowadzić na przykład do poronienia.
  Cena badania: około 10 złotych.
 3. Badanie na poziom prolaktyny Przy okazji pobierania krwi do morfologii warto poprosić o oznaczenie poziomu prolaktyny we krwi. To hormon, który ma wielkie znaczenie dla twojej ciąży, a który łatwo wyrównać w przypadku zauważenia nieprawidłowości. Dlaczego to takie ważne? Otóż prolaktyna „wspiera” pracę ciałka żółtego, które z kolei produkuje progesteron. Gdy jest go za dużo – zachodzenie w ciąże może być utrudnione. Gdy za mało – grozi to wczesnymi poronieniami.
  Cena badania: około 25 złotych.
 4. Toksoplazmoza Jeśli właśnie planujesz ciążę, koniecznie zbadaj się pod kątem obecności przeciwciał toksoplazmozy w twoim organizmie. Szczególnie istotne są przeciwciała IgG – mówią one o toczącym się w twoim organizmie „świeżym” zakażeniu. To badanie jest bardzo ważne, ponieważ toksoplazmoza zwykle nie daje żadnych, poważnych objawów, a jest niezwykle niebezpieczna dla ciąży.
  Cena badania: około 30 złotych
 5. Cytomegalia W przypadku cytomegalii sytuacja jest bardzo podobna do tej związanej z toksoplazmozą. Najbardziej istotne jest zbadanie „świeżego” zakażenia, czyli poziomu przeciwciał IgG. Jeśli okaże się, że poziom ten jest wysoki, należy przełożyć starania o dziecko na czas po wyzdrowieniu. W przeciwnym razie może dojść do poronienia.
  Cena badania: około 30 złotych
 6. HIV Niestety, wciąż wiele kobiet rezygnuje z badania pod kątem obecności wirusa HIV, wciąż traktując tę chorobę jako typową dla niektórych środowisk. Tymczasem lekarze już od lat ostrzegają – można nawet nie podejrzewać, że jest się nosicielem wirusa - do zakażenia wystarczy bowiem na przykład jednorazowy seks z osobą zarażoną. Wirus pozostaje przez wiele lat w ukryciu, nie dając żadnych objawów – dlatego warto się zbadać. W przypadku, gdy okaże się, ze wynik jest pozytywny, możesz zmniejszyć ryzyko zarażenia swojego dziecka do mniej niż 1%.
  Cena badania: około 20 – 30 zł
 7. USR Dzięki temu badaniu dowiesz się, czy jesteś nosicielką przeciwciał kiły – czyli groźnej choroby, która może spowodować wielkie powikłania w trakcie ciąży. Pozytywna wiadomość jest taka, że w przypadku pozytywnego wyniku wystarczy rozpocząć antybiotykoterapię i przełożyć starania o dziecko na okres leczenia.
  Cena badania: około 10 złotych
 8. Chlamydia Chlamydia to kolejna „podstępna” choroba, która nie daje wyraźnych objawów zarażenia, a może powodować bardzo groźne konsekwencje dla rozwoju ciąży i dziecka. Dlatego tak na wszelki wypadek warto zawsze sprawdzić, czy badanie nie wskaże na obecność wirusa, a jeśli tak – najpierw podjąć odpowiednie leczenie.
  Cena badania: około 30 złotych
 9. Cytologia Kiedy ostatnio „robiłaś” cytologię? Jeśli wcześniej, niż rok temu, a starasz się o dziecko – koniecznie się przebadaj. Cytologia nie wskazuje tylko na choroby nowotworowe, jak przyjęło się w ogólnej opinii. Jej wynik może wskazać również na łatwe do wyleczenia infekcje i zakażenia, które mogą jednak doprowadzić nawet do poronienia.
  Cena badania: około 30 złotych
 10. TSH Ostatnie na naszej liście, ale wcale nie najmniej ważne – czyli badanie pracy hormonów tarczycy. Jest tanie i proste – możesz poprosić o nie przy okazji pobierania krwi do morfologii. Warto to zrobić, ponieważ zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą nie dawać specyficznych objawów, a utrudniają zajście w ciążę albo prowadzą do poronień.
  Cena badania: około 25 złotych

Warto wiedzieć

Choć ogólny rachunek za wykonanie wszystkich tych badań nie jest bardzo niski, trzeba pamiętać, że może być to inwestycja w bezpieczną i zdrową ciążę. Dlatego nie zwlekaj i udaj się do laboratorium – dla zdrowia swojego i swojego dziecka. Powodzenia!

Komentarze
Jeśli jesteś człowiekiem to przesuń suwak w prawo
  PRODUKT TYGODNIA  
produkt tygodnia
  PORADY  
Czarny bez i cynk - bezcenne dla zdrowia twojej rodziny

Czarny bez to jedna z najstarszych roślin leczniczych. Od wieków kwiaty i owoce czarnego bzu wykorzystuje się przy przeziębieniach, gorączce, zapaleniu krtani i ...

5 najskuteczniejszych koreańskich masek w płachcie, ...

Jadąc na urlop, najchętniej spakowałabyś tylko kostium kąpielowy, a do pielęgnacji krem z filtrem. O ile minimalizm w modzie letniej jest ok, o tyle w pielęgnacji ...

Jak dostarczyć organizmowi odpowiednie zapotrzebowanie na ...

Idzie lato, a w raz z nim większość z nas w mniejszym bądź większym stopniu postanowiła zadbać o swoją kondycję fizyczną. Czy pamiętamy, o tym, żewicząc ...

  POPULARNE  
Nowy podkład Rimmel Match Perfection
"50 twarzy Greya" - film: kto zagra główne role?
10 najmodniejszych stylizacji męskiego zarostu na 2016 rok
Nowe oblicze Greya - Recenzja